Gazul bate Bistrita dupa un meci tensionat

Gaz Metan Medias a castigat partida de pe teren propriu cu Gloria Bistrita, scor 2-1, un meci in care fiecare echipa a avut un jucator eliminat inca din prima parte a primei reprize. Pentru Gaz Metan au marcat Parvulescu si Akaky, Szukala reducand din diferenta in minutele de final.

Doar cateva secunde a fost liniste pe stadionul din Medias la primul meci al Gazului Metan disputat pe teren propriu in nocturna. Imediat dupa momentul de reculegere tinut in memoria lui Adrian Paunescu, nu doar suporterii, ci si jucatorii au dat drumul scandalului. Daca in tribune suporterii faceau galagie incurajandu-si favoritii, in teren galagia a luat o alta forma.

La o faza din minutul 12, cand Aganovic a dat dovada de exces de zel si l-a lovit dur pe Frasinescu cu piciorul in gura, in incearcarea de a relua spre poarta din foarfeca, jucatorii celor doua echipe au sarit la scandal, doar interventia prompta a lui Sebastian Coltescu restabilind calmul. Bineinteles si cu ajutorul cartonaselor, cel rosu fiindu-i acordat lui Aganovic. Insa si Markovic si Marginean au primit cate un galben pentru clinciurile provocate.

Gloria putea profita de superioritatea numerica dupa doar cateva minute, insa Ciprian Petre, ramas singur cu Plesca, l-a luat la tinta pe portarul Gazului, care a parat in extremis ca la handbal. Alte patru minute au trecut si egalitatea numerica s-a restabilit. Marginean a vazut prosteste al doilea galben si a fost si el eliminat.

Cu cate un jucator in minus pentru fiecare echipa, jocul putea parea mai aerisit, iar spatiile de patrundere mai accesibile. Acest lucru a fost valabil insa doar pentru medieseni, care au atacat furibund in minutele ce au urmat. Eric a semnat prima ocazie a Gazului in minutul 21, sutul sau in diagonala trecand putin pe langa poarta. Dar deschiderea de scor a venit in minutul 29, cand Paul Parvulescu a scuturat plasa portii lui Albut, dupa ce a fost angajat fenomenal in careul advers de Eric de Oliveira.

Pana la pauza, bistritenii au presat indelung in jumatatea adversa, dar fara sa mai reuseasca sa pericliteze poarta adversa. Au reusit abia in startul reprizei secunde, Keita fiind aproape de egalare in minutul 48. Pe langa gol a trecut si Bruno Moraes in minutul 54, sutul sau din apropiere fiind blocat de portarul Plesca. Dar cei care au inscris au fost tot gazarii, Akaky marcand in minutul 56 pentru 2-0 cu o lovitura fenomenala de cap din careu, dupa o centrare din corner de la Kubala.

Diferenta confortabila de pe tabela a gazdelor a facut ca Mediasul sa se regrupeze in aparare, sa inchida excelent jocul la mijlocul terenului, pentru a da cat mai putine sanse de patrundere bistritenilor. Iar Gloria, a presat in continuu sperand ca adversarii vor face o greseala. Asta s-a intamplat in minutul 85, la o faza fixa de pe dreapta a Bistritei. Muresan a prelungit cu capul pana la Szukala, iar acesta, nepermis de liber in centrul careului, a trimis sec cu stangul sub transversala, reducand din diferenta.

Gaz Metan Medias: 12. Plesca – 3.Trtovac, 19. Fl. Lazar, 13. Khubutia, 25. Markovici (8. Buzean ’53) – 17. Dudita (5. Munteanu ’72), 21. Todea, 27. Eric de Oliveira, 7. Kubala, 88. Pârvulescu (15. Zaharia ’81) – 2. Aganovici. Antrenor: Cristian Pustai

Gloria Bistrita
: 22. Albut – 14. Achim, 27. Szukala, 18. Frasinescu, 5. Velcovici – 30. Bajenaru (15. Nalati ’46), 16. R. Marginean, 6. A. Muresan, 2. C. Petre -21. Keita (25. Predescu ’61), 85. B. Moraes (7. Coroian ’67). Antrenor: Nicolae Manea.

Cartonase galbene: Markovici ’15, Kubala ’23 / Marginean ’14, ’18, Bajenaru ’44, Predescu ’67

Cartonase rosii: Aganovici ’13 / Marginean ’18.

Arbitri: Sebastian Coltescu (central) – Ioan Onicas, Valentin Avram (asistenti) – Gheorghe Prodan (rezerva)

Posted on 05/11/2010, in Fotbal, Gaz Metan Medias and tagged , , , , , , , , , , . Bookmark the permalink. 1 comentariu.