Junior Moraes a adus victoria Bistritei cu Steaua

Gloria Bistrita a castigat la limita partida de pe teren propriu cu Steaua, scor 1-0, obtinand astfel prima victorie dupa sapte etape. Meciul a fost dominat aproape in intregime de Steaua, dar doar la capitolul posesie, bistritenii fiind mai periculosi pe contraatac. Singurul gol al meciului a fost marcat de Junior Moraes in minutul 6 din penalty-ul obtinut de Ciprian Petre, cel mai bun jucator al meciului.

Dupa calificarea dramatica in sferturile de finala ale Cupei Romaniei la penalty-uri cu Sportul Studentesc, Steaua s-a deplasat la Bistrita, pentru al treilea meci din aceasta saptamana, unul care nu se anunta deloc a fi usor.

Iar startul meciului a confirmat temerile ros-albastrilor, Gloria preluand conducerea pe tabela inca din minutul 6 din penalty. Ciprian Petre a patruns in dribling in careu, l-a provocat pe Bonfim sa faulteze iar Robert Dumitru nu a stat mult pe ganduri si a acordat lovitura de pedeapsa. Junior Moraes a executat cu efect in dreapta, Tatarusanu a sarit in partea opusa si Gloria conducea deja cu 1-0.

Imediat Steaua a declansat presingul, sperand sa gaseasca un culoar spre poarta si golul care sa o readuca in meci. Insa mai periculosi s-au dovedit tot ardelenii, in minutul 16 fratii Moraes fiind aproape de a doua reusita, insa Bruno nu a reusit sa preia corect pasa de la Junior si Tatarusanu a intervenit prompt, culegand mingea de pe jos.

Cea mai frumoasa faza a Stelei a fost in minutul 26. Tatarusanu a retinut o centrare din corner si l-a lansat fenomenal pe contraatac pe Szkeley. Acesta a pasat in dreapta la Stancu, dar sutul atacantului din marginea careului a trecut peste poarta Bistritei.

Daca Steaua a avut o posesie net superioara, dar o dominare sterila fara ocazii, Gloria a pus totul pe cartea contraatacului. Ciprian Petre a facut ravagii pe partea stanga de atac a Bistritei, Nicolita si Bonfim fiind de multe ori depasiti de situatie. Dar centrarile lui Petre in careu pentru cei doi Moraes, nu au mai produs pericol la poarta Stelei.

Finalul primei reprize a fost dominat de presingul sufocant al Stelistilor, Janos Szekely aflandu-se de doua ori in pozitie de a marca. In prima faza sutul sau a fost blocat de Szukala, iar in a doua situatie voleul mijlocasului stelist de la 18 metri a fost retinut fara probleme pe centrul portii de Albut. Acesta a fost, de fapt, primul sut pe spatiul portii al ros-albastrilor, in prelungirile primei reprize.

Vazand ca jocul elevilor sa-i nu functioneaza, Marius Lacatus a schimbat la pauza, Apostol intrand in locul lui Marinescu, iar pana in minutul 65 a facut si celelalte doua schimbari avute la dispozitie. Au intrat Cosmin Matei si Kapetanos, primul avand o evolutie stralucita in precedentul meci al Stelei din Cupa Romaniei, in timp ce atacantul grec i-a disperat pe fani cu ratarile sale.

Cu toate acestea, jocul Stelei a continuat sa fie la fel de neproductiv. Ros-albastrii au controlat ostilitatile la mijlocul terenului si in jumatatea adversa, au avut mai mult mingea si au atacat continuu careul advers, dar fazele de poarta nu si-au facut aparitia decat foarte rar.

Asa s-a intamplat in minutul 71, cand Kapetanos l-a facut pe Lacatus sa-si puna mainile in cap. Grecul scapase fenomenal liber in dreapta careului, dar in loc sa paseze la Stancu, mai bine pozitionat si cu poarta goala in fata, Kapetanos a ales sa traga el la poarta, si nu a nimerit decat plasa laterala.

Atat inainte de aceasta faza, cat si dupa, la poarta lui Tatarusanu bistritenii au semanat panica prin actiunile rapide de atac, care l-au avut la finalizare pe Ciprian Petre, cel mai bun jucator al meciului. In prima faza acesta gresise preluarea, singur in fata portii, pentru ca in a doua faza sutul sau sa fie respins cu emotii de Tatarusanu in lateral.

Cu trecerea timpului, atacurile Stelei au devenit tot mai disperate si din ce in ce mai haotice. Nicolae Manea a decis sa protejeze avantajul minim pe final si a anuntat retragerea totala in defensiva. Mai mult, i-a scos si pe doi dintre cei mai buni jucatori ai Gloriei, Keita si Ciprian Petre, pentru a intari apararea in ultimele cinci minute si prelungirile aferente.

Junior Moraes s-a mai aflat inca de doua ori in fata golului in prelungirile partidei, dar Tatarusanu a intervenit de fiecare data salvator la suturile singurului marcator al meciului.

Gloria Bistrita: 22. Albut – 14. Achim, 27. Szukala, 18. Frasinescu, 5. Velcovici – 21. Keita (15. Nalati ’83), 16. Marginean, 6. A. Muresan, 2. C. Petre (25. Predescu ’82) – 10. J. Moraes, 9. B. Moraes (30. Bajenaru ’74). Antrenor: Nicolae Manea.

Steaua Bucuresti
: 12. Tatarusanu – 29. Bonfim, 22. Galamaz, 23. Alves, 5. Brandan – 27. Marinescu (32. Apostol ’46), 21. Ricardo – 16. Nicolita (91. C. Matei ’57), 28. B. Stancu, 7. Szekely – 17. Bilasco (9. Kapetanos ’65). Antrenor: Marius Lacatus.

Cartonase galbene: Keita ’35, J. Moraes ’62, Frasinescu ’64, B. Moraes ’75, Albut ’84 / Galamaz ’24, Brandan ’35, Nicolita ’49, Ricardo ’58.

Arbitri: Robert Dumitru (central) – Adrian Vidan, Radu Ghinguleac (asistenti) – Stefan Erdei (rezerva).

Posted on 31/10/2010, in Fotbal, Steaua and tagged , , , , , , , , , . Bookmark the permalink. Lasă un comentariu.