FCM s-a impus acasa la Tg. Mures cu Sportul Studentesc

FCM Tg. Mures a castigat partida de pe teren propriu cu ultima clasata a campionatului, Sportul Studentesc, impunandu-se cu 4-1, datorita golurilor reusite de Tarnavean, Vasilache, Cordos si Stere, ultimul dintr-un penalty executat fabulos. Pentru studenti a marcat Patrascu in minutul 58.

Fara niciun punct castigat inca din etapa a saptea, Sportul Studentesc s-a deplasat la Tg.Mures cu speranta ca va obtine in fata FCM-ului primele puncte din ultimele  sase etape. Insa planurile formatiei lui Viorel Moldovan nu s-au potrivit cu jocul din teren, „studentii” fiind mult prea pasivi in joc si fara vlaga in atac.

Nu acelasi lucru se poate spune despre formatia antrenata de Ioan Ovidiu Sabau, muresenii atacand cu avant inca din primele minute. Astfel ca golul venit in minutul 16 nu a reprezentat o surpriza. Reusita lui Tarnavean, cu un sut magnific din 15 metri a produs deschiderea scorului, dar a adus si mai multa degajare in evolutia echipei gazda.

FCM a dominat cu autoritate meciul, avand numeroase ocazii pana la pauza partidei, dar si dupa, doar interventiile salvatoare ale portarului Niculescu impiedicand ca scorul sa prinda proportii uriase. Cu toate acestea, in minutul 52 Ciprian Vasilache a marcat petru 2-0, cu un sut printre picioarele portarului advers, dupa ce a primit o pasa exceptionala de la Stere.

N-au trecut decat trei minute si avantajul gazdelor s-a marit. Studentii au acuzat din plin cele doua goluri primite, si-au pierdut din concentrare si i-au permis lui Cordos in minutul 55 sa inscrie simplu cu capul, complet liber in marginea careului mic.

Dupa alte trei minute s-a inscris inca un gol, dar de aceasta data la cealalta poarta, Caparco fiind invins de Bogdan Patrascu, acesta trimitand mingea in poarta FCM-ului cu un sut splendid din afara careului. A fost tocmai ceea ce avea sa duca meciul al un final tensionat. Ardelenii au facut treptat pasul inapoi si au permis Sportului sa vina tot mai periculos in careul lor.

Curelea si Tibi Balan au avut in minutele de final suficiente ocazii de a readuce Sportul Studentesc cu sanse in meci, insa ori au finalizat cu sut slab fazele de atac, ori au fost blocati de apararea gazdelor. De cealalta parte, ardelenii au pastrat arma contraatacului, de care au profitat din plin in ultimul minut al timpului regulamentar de joc. Stere a obtinut un penalty in minutul 90, dupa ce a fost faultat de Niculescu, si tot el a executat de la punctul cu var, stabilind scorul final cu o scarita fantastica la vinclu.

FCM Târgu Mures: 1. Caparco – 25. Vagner (4. Cordos ’35), 23. D. Matei, 33. Bruno Fernandes, 28. Cr. Munteanu, 32. Topici – 90. Issa Ba (5. Onicas ’70), 14. Stere, 83. Vasilache, 21. Astafei – 11. Târnavean (9. Vancea ’62). Antrenor: Ioan Ovidiu Sabau.

Sportul Studentesc
: 12. V. Niculescu – 29. Farmache, 24. Patriche, 27. Ratiu, 4. Cazan – 30. Irimia, 16. Lungu (10. Ferfelea ’46), 8. Nae (22. Postolache ’63), 28. T. Balan, 20. Varga (7. Patrascu ’46) – 9. Curelea. Antrenor: Viorel Moldovan.

Cartonasa galbene: D. Matei ’42 / Patriche ’34, Varga ’45+2, Farmache ’84, Niculescu ’89

Arbitri: Adrian Comanescu (centru) – Florin Paunescu, Gero Szabo (asistenti) – Claudiu Stefanuti (rezerva)

Posted on 31/10/2010, in FCM Tg. Mures, Fotbal, Sportul Studentesc and tagged , , , , , , , , , , . Bookmark the permalink. 1 comentariu.