Gabriel Canu aduce victoria Vasluiului cu Branestiul

FC Vaslui s-a impus cu destule emotii pe teren propriu in fata celor de la Victoria Branesti, un meci echilibrat incheiat cu 1-0 in favoarea gazdelor. Singurul gol al meciului a fost marcat de Gabriel Canu in repriza a doua.

Cu toate ca pornea ca favorita certa in partida de pe teren propriu cu mai slab-cotata Victoria Branesti, FC Vaslui a avut destule probleme in joc, apararea excelenta a oaspetilor facand ca meciul sa fie surprinzator de echilibrat.

Yero Bello a semnat prima ocazie de gol a meciului in minutul 6, cand a trimis cu capul putin peste poarta o centrare din corner. La doar un minut distanta, Wesley Lopes a avut si el sansa deschiderii scorului, dar Stoicescu a scos fenomenal de sub transversala lovitura de cap a vedetei vasluienilor. Tot cu capul si tot peste poarta a dat si Paul Papp in minutul 8.

Branestiul a echilibrat insa repede jocul si a anihilat fazele de atac ale moldovenilor chiar de la mijlocul terenului, meciul transformandu-se in unul strans, disputat pe contre, dar lipsit de faze de poarta. Prima ocazie de gol a oaspetilor a venit in minutul 28, cand Nicoara a trimis putin pe langa poarta in urma unui contraatac.

Aceasta a fost principala arma a elevilor lui Ilie Stan, acestia scapand pe contraatac de cate ori au avut ocazia. Asa s-a intamplat si cu trei minute inainte de pauza, cand Popa a sutat din prima centrarea de la Simion, mingea ocolind de putin vinclul portii lui Kuciak.

Repriza secunda a debutat tot sub asediul vasluienilor, Bello, Wesley si Adailton trecand pe langa gol in aceeasi faza. Jocul s-a mutat apoi la cealalta poarta, unde Popa si pe urma Nicoara l-au pus la grea incercare pe Kuciak, portarul Vasluiului parand de fiecare data in extremis suturile adversarilor.

Pana la urma, trupa lui Viorel Hizo a reusit sa deschida scorul in minutul 63 prin Gabriel Canu, care a reluat imparabil cu capul o centrare din corner de pe dreapta. Dupa cinci minute Lucian Sanmartean putea sa dubleze avantajul gazdelor, insa executia sa superba din faza fixa a fost respinsa de reflexul extraordinar al lui Stoicescu.

Branestiul a incercat imediat sa dea replica, dar Simion a fost blocat in momentul sutului de Canu intr-o prima faza, pentru ca la cornerul ce a urmat, Marincau sa trimita cu capul pe langa poarta din pozitie ideala. Pana la final, oaspetii au incercat in repetate randuri sa sparga blocada vasluiana, dar n-au reusit golul egalizator.

FC Vaslui: 1. Kuciak – 30. R. Costin (31. Gheorghiu ’61), 3. Papp, 28. Cânu, 17. Balace – 84. Burdujan, 8. Zmeu, 80. Wesley, 11. Milisavljevici (18. Sânmartean ’54) – 14. Adailton (9. Pouga ’78), 25. Yero Bello. Antrenor: Viorel Hizo.

Victoria Branesti
: 27. Stoicescu – 2. Maghici, 5. Sg. Bar, 24. Marincau, 16. E. Nicola – 15. Iacob (9. Coman ’88) – 10. Oprea (26. Negru ’76), 8. D. Popa, 17. Olariu, 4. Nicoara (19. Buhus ’85) – 11. Simion. Antrenor: Ilie Stan.

Cartonase galbene: Costin ’45 / Olariu ’60, Nicoara ’74

Arbitri: Mihai Prodan (central) – Ionel Popa, Florin Stanescu (asistenti) – Marius Bocaneala (rezerva).

Observatori: Corneliu Fecioru, Dan Ionescu.

La meci au asistat circa 3.000 de spectatori.

Posted on 29/10/2010, in FC Vaslui, Fotbal, Victoria Branesti and tagged , , , , . Bookmark the permalink. 1 comentariu.