Steaua s-a calificat la penalty-uri in sferturile Cupei

Steaua a obtinut la limita calificarea in sferturile Cupei Romaniei, dupa ce a invins Sportul Studentesc la penalty-uri, meciul terminandu-se in timpul regulamentar cu 1-1. Tibi Balan a deschis scorul in minutul 19, Latovlevici restabilind egalitatea in minutul 73. Stelistii au avut trei bare pe parcursul meciului prin Surdu, Kapetanos si Gardos, in timp ce studentii au trimis si ei o data in transversala prin acelasi Tibi Balan. La penalty-uri au inscris Szekely, Bilasco si Anghelov pentru Steaua, Kapetanos fiind cel care a ratat. Pentru Sportul a marcat doar Irimia de la punctul cu var, Ratiu, Balan si Varga nereusind sa inscrie.

Desi au declarat ca isi doresc trofeul in acest sezon, stelistii au inceput meciul cu mai multe rezerve in teren, jucatori care nu doar ca au stat pe banca pana acum in campionat, dar au prins foarte greu lotul. Printre acestia se numara Martinovic, Szekely, Kapetanos sau Anghelov. De cealalta parte insa, cu toate ca a declarat ca nu-l intereseaza Cupa Romaniei avand alte probleme mai serioase cum ar fi ultima pozitie din clasament, Viorel Moldovan a trimis in teren cel mai bun unsprezece pe care-l avea la dispozitie.

Chiar daca au inceput meciul in ofensiva, stelistii au tratat cu mare lejeritate fazele de atac, mai ales Kapetanos, care a irosit cateva sanse de a crea pericol real la poarta adversa. De fapt, primul sut pe spatiul portii al meciului a apartinut studentilor, Nae sutand in minutul 9 pe jos, dar fara probleme pentru Tatarusanu.

Daca ros-albastrii au avut mai mult mingea, dar fara ca posesia prelungita sa aduca si ocazii, elevii lui Viorel Moldovan au preferat sa stea mai mult la cutie si sa profite pe contraatac. Dacian Varga a produs prima mare ocazie de gol a intalnirii in minutul 18, cand a executat perfect o lovitura libera din extrema dreapta, doar interventia lui Tatarusanu impiedicand deschiderea scorului.

Nu s-a intamplat la fel si un minut mai tarziu. Nae a centrat excelent in careu, fundasii stelisti erau concentrati sa-i pazeasca strans pe jucatorii inalti ai Sportului, dar l-au scapat din vederi pe micutul Tibi Balan, care nu doar ca a trimis mingea in poarta, dar a facut-o si cu capul, lasandu-l pe portarul Stelei fara reactie, simplu spectator pe linia portii.

Latovlevici putea restabili egalitatea in minutul 26, cu o torpila spectaculoasa de la aproape 30 de metri, dar Niculescu a fost atent si a respins in lateral. Steaua dadea impresia ca revine in forta in joc, insa a fost doar un foc de paie, jocul echipei lui Lacatus reintrand in faza de posesie prelungita, dar sterila.

Abia spre finalul primei reprize s-au trezit stelistii. Mai intai Surdu a luat la tinta bara din dreapta portii lui Niculescu, iar dupa doar un minut Szkeley a sutat din unghi paralel cu poarta, dupa ce Niculescu iesise pe sub o centrare de la mare distanta.

Avantul stelistilor s-a pastrat si dupa pauza, cand echipa antrenata de Marius Lacatus a declansat asalturile la poarta adversa inca din primele minute ale primei reprize. Dar chiar daca pasele stelistilor s-au legat excelent, in marginea careului Sportului, ros-albastrii si-au pierdut din forta si din claritate. Tot Kapetanos a fost cel care a tratat cu indolenta multe faze, de fiecare data trimitand din pozitii foarte bune departe de poarta.

Prima data cand s-au apropiat executiile lui Kapetanos mai mult de poarta adversa a fost in minutul 57, cand atacantul grec a reluat cu capul din centrul careului o minge venita din corner, dar si atunci nu a trimis pe cadrul portii, mingea stergand transversala.

Stelistii au prins din ce in ce mai mult curaj si s-au instalat amenintator in preajma careului advers, unde au declansat seria de ratari. Surdu, Kapetanos, Latovlevici si Szekely au trecut pe rand prin fata golului, dar Niculescu a intervenit de fiecare data exceptional, devenind un adevarat inger pazitor intre buturile studentilor.

Sportul Studentesc putea sa inchida meciul in minutul 71, dupa un contraatac fulgerator. Irimia a urcat superb pe dreapta, a trecut lejer de doi adversari si a pasat perfect la Tibi Balan in careu, dar sutul acestuia a intalnit transversala si a iesit in aut.

Dupa doua minute, la urmatorul atac al Stelei, ros-albastrii au reusit egalarea in urma unei faze fixe. Iasmin Latovlevici a centrat din lovitura libera de la peste 30 de metri, Martinovic nu a reusit sa reia cu capul, dar l-a dezorientat suficient pe Niculescu, pentru ca portarul sa nu poata interveni la minge. Doua minute mai tarziu, Steaua putea rasturna chiar scorul, dar lovitura de cap a lui Gardos din fata portii s-a lovit de bara din stanga.

Steaua nu a renuntat la presingul sufocant nici dupa egalare, atacand in valuri poarta Sportului in cautarea golului victoriei, unul care sa vina in timpul regulamentar de joc, pentru a se evita astfel prelungirile obositoare, pentru o echipa oricum greu incercata de meciurile din trei in trei zile.

Cosmin Matei, Laurentiu Marinescu si Marius Bilasco au fost aproape sa inscrie si sa incheie partida in ultimele trei minute ale timpului regulamentar, insa au ratat pe rand spre disperarea lui Marius Lacatus care si-a pus mainile in cap dupa fiecare faza.

Pana la urma meciul a intrat in prelungiri, acestea fiind dominate si ele copios de gazde. Kapetanos a produs prima ocazie in chiar primul minut al prelungirilor, Niculescu scotand in extremis de sub bara lovitura de cap a grecului. Martinovic a mai bifat si el o ratare in minutul 94, pentru ca iar Kapetanos sa iroseasca o faza buna in minutul 103.

Nici studentii n-au stat degeaba, reusind din cand in cand sa muste rau pe contraatac. Asa s-a intamplat si in minutul 109 cand Irimia a scapat liber pe dreapta si a centrat la Curelea, dar acesta nu a putut sa controleze mingea in careul Stelei si a fost deposedat. Repriza a doua a prelungirilor a semanat mai mult cu un joc in curtea scolii. Extrem de obositi dupa efortul depus, jucatorii celor doua echipe s-au intrecut in greseli, care mai de care mai enervante sau amuzante. Iar loteria penalty-urilor a intrat in scena.

Szekely a trimis sub transversala, Ratiu a ratat trimitand peste poarta, pentru ca Bilasco sa inscrie apoi pentru Steaua de la punctul cu var. Irimia a marcat primul gol al studentilor la penalty-urilor, apoi Kapetanos a ratat ca in fiecare faza din acest meci. A ratat insa si Tibi Balan si Anghelov a dus iar Steaua in avantaj. Tatarusanu a intervenit salvator la sutul lui Dacian Varga si Steaua a obtinut calificarea in sferturi, dupa un meci dramatic.

Steaua: 12. Tatarusanu – 18. Martinovici, 22. Galamaz, 6. Gardos, 14. Latovlevici – 32. I. Apostol, 27. Marinescu (20. Angelov ‘112) – 7. Szekely, 11. Onofras (91. C. Matei ’59), 24. Surdu (17. Bilasco ’68) – 9. Kapetanos. Antrenor: Marius Lacatus.

Sportul: 12. V. Niculescu – 29. Farmache, 24. Patriche, 27. Ratiu, 4. Cazan (2. Beta ’89) – 16. A. Lungu (13. Ghinga ‘104), 8. Nae (10. Ferfelea ’69) – 30. Irimia, 28. T. Balan, 20. Varga – 9. Curelea. Antrenor: Viorel Moldovan.

Cartonase galbene: Martinovici ‘105, Angelov ‘112 / A. Lungu ’74

Arbitri: Alexandru Deaconu (central) – Bogdan Velicu, Eduard Ungureanu (asistenti) – Cristina Dorcioman (rezerva).

Posted on 27/10/2010, in Cupa Romaniei, Fotbal, Sportul Studentesc, Steaua and tagged , , , . Bookmark the permalink. Lasă un comentariu.