Gloria a invins Urziceniul la Bistrita si merge mai departe in Cupa

Gloria Bistrita s-a calificat in sferturile de finala ale Cupei Romaniei, dupa ce a invins la limita, scor 1-0, pe teren propriu pe Unirea Urziceni, prin golul marcat de Bruno Moraes in minutul 67. Semedo a fost aproape de egalare in minutul 88, ratand sansa de a trimite meciul in prelungiri.

Cu un nou antrenor pe banca, in persoana lui Nae Manea, bistritenii au inceput mai bine meciul, iar in minutul 2 Ciprian Petre a produs deja prima ocazie de gol, dar sutul sau a trecut peste poarta. Junior Moraes a fost apoi aproape sa deschida scorul, insa Balgradean a parat incredibil sutul atacantului Bistritei.

Replica Urziceniului a venit abia in minutul 10, cand sutul lui Semedo a intalnit plasa laterala a portii lui Albut. Tot Semedo putea sa inscrie , dupa sapte minute, insa incercarea de a-l loba spectaculos pe Albut a ramas fara urmari pe tabela.

Jocul s-a mutat pe urma inapoi la poarta lui Balgradean, unde Junior Moraes si Ciprian Petre au bifat alte ratari, acelasi lucru facandu-l si Bruno Moraes in minutul 30. Dupa alte cinci minute, fratele sau, Junior Ribeiro Moraes a produs cea mai mare ocazie de gol a primei reprize, sutul sau din faza fixa intalnind transversala. Pana la pauza, au trecut si ialomitenii inca o data pe langa gol prin Karamian, care a fost blocat fenomenal de Albut in momentul sutului din doar zece metri.

Si in debutul partii secunde tot bistritenii s-au aratat mai periculosi. Nalati (49′) si Achim (63′) au trimis primele suturi amenintatoare, pentru ca in minutul 64 Urziceniul sa scape ca prin urechile acului de gol de doua ori in aceeasi faza. Mai intai Goge a scos salvator de pe linia portii, pentru ca imediat Balgradean sa scoata de sub transversala torpila lui Velcovici.

Inevitabilul s-a produs in minutul 67, in urma unei lovituri de colt. Prima centrare din corner a fost respinsa, mingea a ajuns din nou in dreapta la Bajenaru, care a recentrat acum perfect pentru Bruno Moraes, iar acesta a trimis cu capul in plasa, reusind primul sau gol in tricoul Bistritei.

Pana la final, ocaziile de gol au aparut din ce in ce mai putin, desi amble echipe au jucat pe contre si au atacat in continuu. Insa fazele ofensive foarte prelungite nu s-au finalizat si cu suturi pe spatiul celor doua porti.  Partida s-a terminat cu scorul stabilit de Bruno Moraes, chiar daca in ultimele minute Semedo a avut sansa egalarii, dar a sutat in plasa laterala.

Gloria Bistrita: 22. Albut – 14. Achim, 27. Szukala, 18. Frasinescu, 5. Velcovici – 2. C. Petre, 15. Nalati (23. Mandea ’79), 6. A. Muresan, 30. Bajenaru (16. R. Marginean ’72) – 10. J. Moraes (21. Keita ’61), 9. B. Moraes. Antrenor: Nicolae Manea.

Unirea Urziceni: 1. Balgradean – 18. Blay, 16. E. Nicu, 4. Mehmedovici (23. Filip ’57), 8. Musat – 6. Muzac, 30. Goge – 22. Semedo, 15. D. Todoran, 10. Art. Karamian – 11. Arm. Karamian (21. Fl. Matei ’67). Antrenor: Octavian Grigore.

Cartonase galbene: J. Moraes ’28 / Mehmedovici ’34.

Arbitri: Augustus Constantin (central) – Zoltan Szekely, Petru Gaspar (asistenti) – Mihai Prodan (rezerva).

Posted on 27/10/2010, in Cupa Romaniei, Fotbal, Gloria Bistrita, Sporturi regionale, Unirea Urziceni and tagged , , , . Bookmark the permalink. Lasă un comentariu.