Bjelanovic si Sforzini duc CFR-ul in sferturi

CFR Cluj s-a calificat fara prea mari probleme in sferturile Cupei Romaniei, dupa ce a invins cu 2-0 pe teren propriu pe FCM Tg. Mures. Sasa Bjelanovic a deschis scorul pentru CFR in prima repriza, Sforzini stabilind scorul final in ultimele minute. Ambele echipe au mai avut cate o bara in prima repriza.

Doar o jumatate de ora a rezistat FCM Tg. Mures in Gruia fara gol primit. Clujenii au pornit ca din pusca, iar in  minutul 8 Nuno Diogo a produs prima ocazie de gol, Stetca scotand de sub transversala lovitura de cap a jucatorului venit de la FC Brasov. Bjelanovic a tras primul semnal de alarma in minutul 13, cand sutul sau din dreapta careului s-a oprit in bara din stanga lui Stetca.

Meciul a intrat pe urma intr-o perioada prelungita de joc confuz de ambele parti. Chiar daca trupa lui Cartu a fost mai incisiva, s-a apropiat destul de greu de poarta adversa, in timp ce contraatacurile rapide ale oaspetilor n-au produs pericol real la poarta lui Stancioiu.

Minutul 32 insa a adus deschiderea scorului. Panin a fost faultat de Roman in coltul dreapta al careului celor de la FCM si s-a acordat lovitura libera pentru CFR. Leonardo Veloso a executat perfect, centrarea sa ajungand la Sasa Bjelanovic, iar sarbul a reluat excelent cu capul in plasa.

La doar doua minute distanta FCM putea restabili egalitatea in urma unui atac rapid al trupei lui Ioan Ovidiu Sabau. Insa, ajuns singur in careul clujean, Vancea a sutat la semi-inaltime, iar Stancioiu a parat cu o interventie de exceptie. O alta ocazie uriasa de egalare au avut muresenii cu cinci minute inainte de pauza, cand Tarnavean a sutat absolut fantastic de la distanta, mingea l-a depasit in inaltime pe Stancioiu, dar s-a lovit de bara din dreapta.

Repriza secunda a debutat sub asediul oaspetilor. FCM s-a instalat insistent in jumatatea adversa si a presat sufocant pret de minute bune careul clujenilor. Dar responsabili cu marile ocazii au fost jucatorii echipei gazde, Bastos si Bud trecand pe rand pe langa al doilea gol al CFR-ului.

Acesta a venit totusi cu intaryiere, abia in minutul 90 reusind clujenii sa mai inscrie inca o data. Si asta doar dupa ce a intrat Sforzini in teren in locul lui Bud. Sforzini a inscris pentru 2-0 dupa un contraatac al clujenilor, in careu mai intai sutul lui Peralta a fost parat de Stetca.

CFR Cluj: 44. Stancioiu – 4. Panin, 55. Nuno Diogo, 15. Alcantara, 23. Leo Veloso – 7. E. Dica, 11. Tomas Costa, 18. Peralta – 16. Bastos (66. Edimar ’62), 32. Bjelanovici (29. Batin ’72), 85. Bud (99. Sforzini ’86). Antrenor: Sorin Cârtu.

FCM Târgu Mures
: 30. Stetca – 20. Pop, 3. Balau, 23. D. Matei (6. Sosa ’46), 24. Szilagyi – 18. Bitis, 10. Casquero (15. Gallardo ’72), 8. Vîrtic (80. Donadoni ’63), 17. Roman – 9. Vancea, 11. Tîrnaveanu. Antrenor: Ioan Ovidiu Sabau.

Cartonase galbene: Roman ’30, Casquero ’71, Gallardo ’73.

Arbitri: Dragos Istrate (central) – Gabriel Bârjac, Iulius Timar (asistenti) – Stefan Erdei (rezerva).

Posted on 27/10/2010, in CFR Cluj, Cupa Romaniei, FCM Tg. Mures, Fotbal, Sporturi regionale and tagged , , , . Bookmark the permalink. Lasă un comentariu.