CFR a invins Urziceniul si da semne de revenire

CFR Cluj a castigat categoric partida de pe teren propriu cu Unirea Urziceni, invingand cu 3-0 dupa ce a jucat in superioritate numerica din minutul 23, cand Raul Rusescu a fost eliminat. Toate cele trei goluri au fost marcate in a doua jumatate a reprizei secunde, dupa numeroase ratari ale ardelenilor. Traore a deschis scorul, Roberto De Zerbi stabilind scorul final cu prima sa dubla din Liga 1.

Ceea ce sezonul trecut putea fi considerat nu doar derby-ul etapei, dar chiar unul dintre derby-urile campionatului, meciul dintre CFR Cluj si Unirea Urziceni din aceasta editie de campionat n-a fost decat un simplu meci de fotbal. Si asta pentru ca jucau doua echipe din a doua jumatate a clasamentului, formatii care sunt chiar ultimele doua campioane ale Romaniei.

CFR Cluj, actuala campioana, venea de pe incredibila pozitie a 13-a, in urma disputarii primelor meciuri din aceasta etapa, in timp ce Unirea Urziceni se afla doua pozitii mai sus, la doar un punct diferenta. Si cum ambele echipe erau in cautare disperare de puncte si de victorie, in special clujenii, aflati intr-o pozitie incredibila, meciul a inceput in forta, cu un joc incrancenat si lupte aprinse pentru minge.

Mai incisivi s-au aratat ardelenii, care au si produs in minutul 7 prima mare ocazie de gol, la sutul superb trimis de Ionut Rada din afara careului. Insa Unirea Urziceni a fost salvata de transversala. Doar un minut a trecut si ialomitenii si-au trecut si ei in cont prima ratare, dupa ce o centrare de pe dreapta a ajuns cu noroc la Artiom Karamian, complet liber in stanga careului, insa armeanul si-a batut joc de sansa oferita si a trimis din prima peste poarta.

Echilibrul meciului s-a rupt in minutul 23. Raul Rusescu a vazut direct cartonasul rosu din partea arbitrului Georgian Ionescu, dupa un duel aerian cu Piccolo. Atacantul si-a atins cu cotul in saritura adversarul, insa decizia de eliminare a centralului a fost una prea drastica.

Din acel moment, meciul s-a jucat intr-o singura directie, poarta lui Cernea fiind bombardata de suturile gazdelor. De Zerbi a trimis de doua ori la cativa centimetri de poarta in minutele 26 si 28, Hora l-a pus la grea incercare pe Cernea, pentru ca apoi Rada si Peralta sa-si treaca si ei numele pe lista ratangiilor. De parca toate astea n-ar fi fost suficiente pentru echipa ialomiteana, in minutul 38 Cornel Cernea s-a accidentat la o degajare, iar dupa patru minute a fost inlocuit cu Balgradean din cauza unei intinderi.

Prima repriza nu s-a incheiat inainte ca o noua ratare a clujenilor sa-i faca pe suporteri sa-si puna mainile in cap. Culio nu a reusit sa impinga mingea in plasa din doar doi metri, dupa o pasa cu capul din careu la bara a doua de la Peralta. La pauza, Sorin Cartu a intarit ofensiva prin introducerea lui Bastos in locul lui Hora.

Noul intrat a trecut imediat la treaba si a luat cu asalt poarta lui Blagradean, in doar trei minute trecand de tot atatea ori pe langa gol. La una dintre faze, in minutul 55, l-a obligat pe portarul de rezerva al oaspetilor sa intervina la sacrificiu la minge, Balgradean lovindu-se violent de bara din dreapta. Ialomitenii au avut un soc in acel moment, o eventuala accidentare a lui Balgradean putand face ca un jucator de camp sa intre intre buturile Urziceniului. Insa Balgradean a strans din dinti si a continuat in poarta.

Vazand ca elevii sai nu reusesc sa penetreze poarta adversa, Sorin Cartu a fortat in atac, trimitandu-l in teren pe Bjelanovic in locul lui Rada. Dar si sarbul a produs o uriasa ratare, chiar la prima atingere de balon.

Asaltul continuu al clujenilor a facut ca defensiva sa ramana descoperita, moment de care a profitat pe jumatate Semedo, in minutul 64. Scapat pe contraatac, Semedo a ajuns cu mingea la picior singur in careu, dar s-a incurcat singur si a fost ajuns din urma de Alcantara, care l-a incurcat suplimentar cat sa piarda mingea. Tot Semedo putea produce marea surpriza, cateva minute mai tarziu, dar de aceasta data Stancioiu a iesit mult in afara careului pentru a degaja mingea si a respinge pericolul iminent.

Dupa ce si-a luat huiduieli si fluieraturi in cor de la suporterii clujeni in minutul 68, Lacina TRaore a spart gheata cateva secunde mai tarziu, deschizand scorul cu un sut in diagonala din cativa metri. Ialomitenii au incercat sa dea repede replica si au iesit in grup pe atac, dar n-au facut altceva decat sa lase spatii in aparare, culoare de care a profitat imediat Roberto De Zerbi, care a facut 2-0 in minutul 70.

Cu avantaj de doua goluri pe tabela, ardelenii au ridicat vizibil piciorul de pe acceleratie, preferand sa-si conserve fortele pe final de meci. De altfel, si Cartu a sunat retragerea, dupa ce l-a trimis pe Panin pe teren in locul lui Traore. Insa CFR nu a incheiat partida inainte sa mai trimita inca o dat mingea in poarta, tot De Zerbi marcand in minutul 90 direct din lovitura libera. Putea sa fie 4-0 daca Bjelanovic nu nimerea transversala in ultimul minut.

CFR Cluj: 44. Stancioiu – 2. Tony, 13. Piccolo, 15. Alcantara, 24. Rada (32. Bjelanovici ’60) – 22. Hora (16. Bastos ’46), 11. Costa, 18. Peralta, 19. Culio – 10. De Zerbi, 9. Traore (4. Panin ’77). Antrenor: Sorin Cârtu.

Unirea Urziceni: 77. Cernea (1. Balgradean ’41) – 30. Goge, 18. Blay, 4. Mehmedovici, 8. Musat – 6. Apostol – 22. Semedo, 15, Todoran, 11. Arm. Karamyan (5. Lupu ’63), 10. Art. Karamyan (20. Tosca ’53) – 14. Rusescu. Antrenor: Octavian Grigore.

Arbitri : Georgian Ionescu (centru) – Florin Paunescu, Nicolae Meghesan (asistenti) – Paul Unimatan (rezerva)

Posted on 24/10/2010, in CFR Cluj, Fotbal, Liga 1, Sporturi regionale, Unirea Urziceni and tagged , , , . Bookmark the permalink. 2 comentarii.

1. Una prea drastica eliminarea, motiv pt care echipa pdl’ului a castigat pe nemeritate. Normal era sa castige Steaua.
    Aceeasi Irina Maxim.

1. Pingback: CFR a invins Urziceniul si da semne de revenire - Ziarul toateBlogurile.ro