Zicu salveaza din nou Timisoara

FC Timisoara a terminat la egalitate, scor 2-2, partida de pe teren propriu cu U Cluj, un meci tensionat cu rasturnari de scor. Banatenii au deschis scorul prin Axente, clujenii au egalat prin Szilagy si au preluat conducerea prin reusita lui Machado, pentru ca golul marcat de Zicu in repriza secunda sa stabileasca scorul final.

Trupa lui Cosmin Contra a inceput meciul cu acceleratia apasata si dupa o prima ocazie de gol a clujenilor prin Izvoranu, Mircea Axente a deschis scorul pentru banateni, in urma unei lovituri de colt executata de Zicu din partea dreapta.

Ardelenii lui Marian Pana au avut nevoie de cateva minute pentru a-si revni din soc, iar in minutul 12 au reusit sa restabileasca egalitatea pe tabela prin fostul capitan Zsolt Szilagy, care a profitat de o faza confuza in careul gazdelor si de o pasa de la Balde.

Minutul 28 a adus rasturnarea scorului pe tabela. Clujenii au prins din ce in ce mai mult tupeu si la o lovitura libera executata foarte repede au pacalit intreaga aparare a banatenilor. Pasa inalta l-a depasit usor pe Cisovsky, mingea a juns la Machado care, ramas singur cu Pantilimon, a inscris fara probleme pentru 2-1.

Clujenii se puteau distanta in minutul 39, in urma unui corner de pe partea stanga. Reinaldo a reluat cu capul centrarea de la colt, insa Pantilimon a scos de pe linia portii cu un reflex de exceptie. La faza imediat urmatoare Pacurar a fost aproape si el de gol, dar torpila sa din afara careului a ocolit poarta gazdelor.

Trupa lui Contra a revenit cu o atitudine mai hotarata de la vestiare, iar in minutul 52 a produs prima ocazie a reprizei secunde, marcatorul primului gol al meciului trimitand in bara si cu ajutorul unei devieri. Ratarea incredibila a dat si mai mult curaj banatenilor, care au luat cu asalt careul oaspetilor. Iar in minutul 58 Axente a trimis iar mingea in plasa, insa pasa ii venise de la Ianis Zicu, acesta fiind initial in offside, astfel ca golul nu a fost validat.

Pana la urma Timisoara a restabilit egalitatea in minutul 68. Axente ratase incredibil din 4 metri cu un minut mai devreme, atacul urmator al timisorenilor avandu-l la finalizare pe Zicu, iar acesta nu a ratat tinta, invingandu-l pe Hutan cu un sut din apropiere la coltul lung.

Jocul a prins un ritm tot mai bun in minutele ce au urmat, insa fazele dese de atac ale celor doua echipe au adus cu sine si multa nervozitate. Iar cum ocaziile timisorenilor s-au inmultit, a crescut si gradul de stres al ardelenilor, care pana la urma au cedat.

Delgado a fost eliminat pentru lovirea unui adversar in minutul 87, finalul de meci fiind unul foarte tensionat. Insa goana disperata dupa golul victorios al timisorenilor s-a incheiat fara un rezultat pozitiv pentru formatia lui Cosmin Contra.

FC Timisoara: 29. Pantilimon – 20. Helder, 4. Luchin, 28. Cisovsky, 8. Sepsi – 15. Chiacu (17. Magera ’51), 21. Goga (19. Nikolici ’65), 5. Alexa, 27. Zicu, 7. Curtean – 9. Axente. Antrenor: Cosmin Contra.

Universitatea Cluj
: 12. Hutan – 2. Buhus, 4. Szilagyi (26. Cenici ’70), 13. Izvoranu, 3. Mendy – 8. Reinaldo, 28. Gheorghe (16. Delgado ’78), 10. Pacurar, 24. Balde, 22. Bostina (14. Pit ’78) – 11. Machado. Antrenor: Marian Pana.

Cartonase galbene: Cisovsky ’57, Magera ’88, Luchin ’89 / Pacurar ’22, Hutan ’59, Buhus ’82

Cartonas rosu: Delgado ’87

Arbitri: Alexandru Deaconu (central) – Adrian Vidan, Ioan Onicas (asistenti) – Stefan Erdei (rezerva).

Observatori: Tudor Constantinescu, Ion Turculeanu.

Posted on 22/10/2010, in FC Timisoara, Fotbal, Liga 1, Sporturi regionale, U Cluj and tagged , , , . Bookmark the permalink. 1 comentariu.