Branestiul a scos un punct cu Brasov

Victoria Branesti a terminat la egalitate, scor 1-1, partida de pe teren propriu disputata la Buzau cu FC Brasov. Ambele goluri au fost marcate in repriza secunda, primul apartinand Branestiului, prin Vasile Olariu din penalty, pentru ca egalarea sa vina de la Cristescu in minutul 72.

Dupa un start linistit de meci, brasovenii si-au impus treptat jocul si au inceput sa dicteze ritmul la mijlocul terenului, dar si in jumatatea adversa. Formatia de sub Tampa a dat drumul ocaziilor in minutul 7, cand Cristescu a sutat frumos din intoarcere de la marginea careului, insa nu l-a putut pacali pe portarul Stoicescu.

Abia in minutul 21 a venit a doua faza de poarta a meciului, tot in careul gazdelor. Acelasi Cristescu si-a incercat norocul cu o executie din marginea careului, insa mingea nu a prins cadrul portii Branestiului. Gazdele au dat si ele replica un minut mai tarziu, prin Nicoara, al carui sut surprinzator de la aproape 30 de metri a fost retinut cu emotii de Minca din plonjon.

Tot gazdele au semnat si prima ocazie a reprizei secunde, prin Valentin Simion, Acesta a beneficiat de o pasa superba de la 30 de metri lateral dreapta, insa a gresit executia la cativa metri in fata portii, fiind jenat si de Rusu.

La cateva secunde distanta a venit replica oaspetilor, in urma unui contraatac. Diarrasouba a scapat pe contraatac in dreapta, a centrat perfect la Ilyes in careu, iar acesta a reluat cu capul in forta din alergare, dar peste poarta. Minutul 62 a adus insa faza in urma careia s-a deschis si scorul. Oros l-a agatat pe Simion in propriul careu si arbitrul a acordat imediat penalty. Vasile Olariu a transformat de la punctul cu var si a dus Branestiul in avantaj.

Chipciu putea restabili egalitatea dupa doar trei minute,dar a fost blocat excelent de Stoicescu. Dar tanarul jucator al Brasovului si-a luat revansa in minutul 72, cand a trecut fenomenal de Maghici in careu si l-a servit perfect pe Cristescu, iar acesta a reluat in plasa cu un sut puternic.

Brasovenii puteau intoarce rezultatul de pe tabela in minutele de final, cand au avut ocazia sa dea lovitura decisiva in doua randuri. Insa Ilyes a trimis la o palma de poarta de la distanta, pentru ca Hadnagy sa fie blocat in ultimul moment de Stoicescu.

Victoria Branesti: 27. Stoicescu – 2. Maghici, 5. Sg. Bar, 24. Marincau, 16. E. Nicola – 30. Avram (25. Novac ’83), 17. Olariu, 8. D. Popa, 4. Nicoara – 10. Oprea (26. Negru ’73), 11. Simion. Antrenor: Ilie Stan.

FC Brasov
: 32. Minca – 20. I.Voicu, 21. Rusu, 6. Majernik, 15. Oros – 16. Viveiros (14. Badoi ’82), 18. Cristescu, 10. Ilyes (27. Nastasie ’87), 11. Martinovici – 7. Chipciu, 22. Lamine (9. Hadnagy ’73). Antrenor: Daniel Isaila.

Cartonase galbene: Maghici ’45+1 / Chipciu ’21, Voicu ’62, Lamine ’64, Viveiros ’69

Arbitri: Adrian Comanescu (central) – Marius Nicoara, Paul Dimancea (asistenti) – Catalin Popa (rezerva).

Posted on 22/10/2010, in FC Brasov, Fotbal, Liga 1, Victoria Branesti and tagged , , , . Bookmark the permalink. 1 comentariu.