CFR s-a batut singura la Munchen. Doua goluri, doua autogoluri si un semi-autogol

CFR Cluj a pierdut partida de la Munchen cu Bayern in Liga Campionilor, ardelenii invingandu-se singuri cu 3-2, toate golurile fiind reusite in mare parte de ei.  Cadu a deschis scorul in minutul 28, apoi in zece minute tot Cadu si apoi Panin au trimis in propria poarta, pentru ca in minutul 77 Cadu sa suteze in Gomez din care mingea a intrat in poarta lui Stancioiu. Culio a inchis tabela in minutul 86, pe un final in care elevii lui Cartu au sperat. Traore a avut o bara la ultima faza a primei reprize pentru a completa ghinionul total al clujenilor.

CFR a inceput cu mult tupeu partida de pe Allianz Arena cu Bayern Munche, a treia din acest sezon a clujenilor. Echipa lui Sorin Cartu nu s-a lasat impresionata nici de ploaia torentiala de afara, dar nici de cei 66.000 de spectatori din tribune si a presat careul advers in primele minute.

Din minutul 10, insa, Bayern a inceput sa-si impuna din ce in ce mai pregnant dominarea, luand cu asalt jumatatea adversa. Insa atacurile trupei lui Louis van Gaal au fost sterile, fara sa provoace emotii prea mari la poarta lui Stancioiu. Prima mare ocazie de gol a aparut chiar de la CFR in minutul 21, Piccolo trimitand incredibil din doar doi metri peste poarta o centrare perfecta de pe dreapta.

Ce nu a reusit italianul Piccolo, a reusit portughezul Cadu peste sapte minute, intr-o faza asemanatoare cu precedenta. De Zerbi a centrat perfect din faza fixa de la 32 de metri, usor lateral dreapta, mingea a ajuns la bara a doua, de unde capitanul Cadu a trimis cu capul in plasa. Cel de-al patrulea gol cu capul marcat de CFR in aceasta editie a Ligii Campionilor a provocat stupoare in tribune, cu exceptia zonei in care au stat cei 300 de suporteri clujeni, care au dominat pentru putin timp fondul sonor.

Doar patru minute s-au auzit ardelenii incurajandu-si echipa din inaltul tribunei, in minutul 32 acelasi Ricardo Cadu ridicand suporterii nemti in picioare, dupa ce a deviat nefericit din propria poarta un sut din lateral dreapta expediat de Kroos. In acel moment Bayern Munchen avea o posesie zdrobitoare, 68% pentru echipa lui van Gaal.

Iar surprizele nu s-au oprit aici. Altintop a marcat un gol turcesc in minutul 37, trimitand in plasa laterala din cativa metri, iar din cornerul ce a urmat Bayern a preluat conducerea pe tabela. Insa autor al golului n-a fost un jucator al gazdelor, ci chiar Cristian Panin, fundasul clujean trimitand cu multa nesansa mingea centrata de la coltul terenului in poarta nefericitului Stancioiu. Un aspect interesant referitor la „reusita” lui Panin este ca aceasta este golul cu numarul 700 pentru Bayern Munchen in competitiile europene.

Seria neagra a alb-visiniilor nu s-a incheiat din pacate aici. La ultima faza a primei reprize Lacina Traore a avut ocazia de a restabili egalitatea si de a sterge pe jumatate erorile colegilor sai, insa ivorianul a trimis incredibil in bara din dreapta, dupa ce scapase singur in viteza spre poarta lui Butt.

Prima ocazie a reprizei secunde a apartinut tot echipei din Gruia. Dupa doua faze in care a incercat sa surprinda apararea adversa, Culio a reusit in minutul 49 sa ramana singur cu portarul nemtilor, insa Butt a ajuns primul la minge si a retinut de la picioarele mijlocasului in careu. Jocul s-a mutat apoi la poarta cealalta, unde Stancioiu a avut mari probleme. Mai intai Kroos (56′) a nimerit plasa laterala a portii cu un sut superb de la mare distanta, mingea trecand milimetric pe langa bara, pentru ca in minutul 61 portarul clujenilor sa scoata de langa bara un sut trimis de Badstuber din faza fixa.

Dupa zece minute de dominare totala a gazdelor au reusit si clujenii sa iasa din propria jumatate. Hora, intrat dupa pauza in locul lui Bastos, a fost aproape de gol cu o executie mareata din marginea careului, dar Butt a scos cu varful degetelor peste poarta. In acelasi minut 71 Culio a incercat si el sa surprinda cu un sut din unghi inchis, dar acelasi Butt a retinut de langa bara din stanga.

Iar in minutul 77, pentru a completa seria nefasta a ardelenilor, Bayern s-a distantat la 3-1 pe tabela in urma unui semi-autogol. Stancioiu a parat scurt un sut violent din marginea careului, Cadu a incercat sa respinga din fata lui Gomez, insa l-a nimerit pe „super Mario”, din care mingea a intrat in plasa.

In ciuda desfasurarii uimitoare a meciului si, mai ales, a scorului, clujenii nu au renuntat la lupta, crezand inca in sansa lor, in special pentru ca toate cele patru goluri marcate pana in acel moment erau opera lor de arta. Iar in minutul 86, Juan Culio a inscris pentru CFR, cu un sut norocos din centrul careului, mingea lovind totusi bara din dreapta inainte de a intra in poarta.

Bayern Munchen: 1.Butt – 21. Lahm, 44. Timosciuk, 28. Badstuber, 23. Pranjic – 16. Ottl, 31. Schweinsteiger (4. Braafheid ’80) – 8. Hamit Altintop, 25. T. Muller, 39. Kroos – 33. Gomez. Antrenor: Louis van Gaal.