Branestiul a intors rezultatul si a castigat cu U Cluj

Desi a fost condusa cu 2-0 la Alba Iulia prin dubla lui Machado, Victoria Branesti a revenit spectaculos in partida cu Universitatea Cluj si a reusit in final sa castige meciul, prin golurile lui Bogdan Oprea, Vasile Olariu si Viorel Nicoara.

Sustinuti de un public minunat in tribune, clujenii au inceput excelent meciul, iar in minutul 12 conduceau deja cu 1-0 dupa ce Gabriel Machado a deschis scorul cu un sut cu stangul la coltul scurt in urma unei actiuni personale de toata frumusetea.

Chiar si dupa deschiderea scorului, ardelenii au continuat ofensiva sustinuta, Niculescu si iar Machado aflandu-se de cateva ori in fata golului. In minutul 28 Victoria Branesti a aparut pentru prima data mai periculos in careul advers, cand oaspetii au solicitat si un penalty pentru un presupus hent al lui Cvirik, insa arbitrul Ionel Ivan a lasat jocul sa continue.

La cateva minute dupa aceasta faza scorul a suferit modificari. Acelasi Machado a trimis mingea in plasa portii lui Bordeanu, dupa ce a reluat frumos cu capul o centrare excelenta de pe stanga, de la Bostina.

Cu doua minute inainte de pauza, Branestiul a reusit sa reduca din diferenta in urma unei faze fixe lucrata excelent de elevii lui Ilie Stan. Olariu a executat o lovitura libera de la 35 de metri surprinzator in lateral stanga la Nicola, acesta a preluat si a patruns, centrand din alergare in mijlocul careului, de unde Bogdan Oprea a trimis sec in poarta.

Prima repriza s-a incheiat cu o imensa ratare a clujenilor a cluneilor pe un contraatac declansat de Machado, care a si centrat in gura portii pentru Claudiu Niculescu, dar fostul atacant dinamovist a luftat incredibil in cativa metri.

N-au trecut nici zece minute de la startul reprizei secunde ca cele doua echipe erau la egalitate pe tabela. Ionel Ivan a acordat total aiurea penalty pentru Branesti, dupa ce Simion a plonjat ca-n bazin in careu, langa Cvirik. Vasile Olariu l-a executat scurt pe Hutan de la punctul cu var si a restabilit egalitatea.

Cu un sfert de ora inainte de final, Viorel Nicoara si-a luat inima in dinti, a pornit ca din pusca spre poarta ardelenilor, trecand de doi adversari, si a inscris cu un sut in forta de la 7 metri. Hutan a atins mingea cu mainile, insa nu a putut respinge sutul extrem de puternic al adversarului care a dus incredibil Branestiul in avantaj pe tabela.

Clujenii au fortat ofensiva pe final, cautand cu disperare macar golul egalizator. Insa oaspetii s-au aglomerat excelent in defensiva, tinand cu dintii de rezultat si de minge. Toba si Machado au avut ultimele ocazii de a inscrie, dar de fiecare data portarul Bordeanu a fost la post.

Universitatea Cluj: 12. Hutan – 18. Ungurusan, 24. Balde, 23. Cvirik (13. Izvoranu ’74), 3. Mendy – 16. Delgado (29. Toba ’46), 28. V. Gheorghe (6. A. Ionescu ’60), 10. Pacurar, 22. Bostina – 11. Machado, 9. Cl. Niculescu. Antrenor: Marian Pana.

Victoria Branesti: 1. A. Bordeanu – 28. Straut (2. Maghici ’55), 5. Sg. Bar, 24. Marincau, 16. E. Nicola – 20. Ispir (30. Avram ’37), 8. D. Popa, 17. Olariu, 4. Nicoara – 11. Simion, 26. Negru (10. Oprea ’37). Antrenor: Ilie Stan.

Cartonase galbene: Machado ’52, Cvirik ’54, Toba ’62, Cl. Niculescu ’80, Ungurusan ’90 / D. Popa ’33, Bordeanu ’76

Posted on 18/10/2010, in Fotbal, Liga 1, Sporturi regionale, U Cluj, Victoria Branesti and tagged , , , . Bookmark the permalink. 1 comentariu.