Recital de goluri intre Vaslui si CFR. Un 5-3 de poveste

FC Vaslui a rezolvat meciul cu CFR Cluj inca de la pauza, cand elevii lui Viorel Hizo au intrat la vestiare cu avantaj de doua goluri, dupa reusitele lui Sanmartean si Adailton, care a inscris si in repriza secunda. De Zerbi a redus din diferenta, pentru ca Burdujan sa duca scorul la 4-1. Tot Burdujan a inscris si in minutul 87, pentru ca Bastos si apoi Emil Dica sa marcheze in final de meci, stabilind scorul final, 5-3.

Partida a inceput cu presiunea oaspetilor, CFR Cluj cautand cu disperare o victorie care sa o scoata din a doua jumatate a clasamentului. Trupa lui Sorin Cartu a atacat in valuri, insa majoritatea fazelor ofensive s-au oprit in marginea careului advers, ori s-au incheiat cu suturi care nu prezentau pericol la poarta lui Kuciak.

Prima ocazie a venit din partea moldovenilor in minutul 9, cand un sut puternic al lui Adailton i-a facut probleme lui Nuno Claro, care a respins eronat chiar in fata lui Yero Bello, insa Cadu a intervenit salvator si a repsins in corner de la picioarele atacantului vasluian.

Replica oaspetilor a venit in minutul 24, cand Emil Dica a trimis in forta de la distanta, insa Peralta a deviat slab din interiorul careului si Kuciak a retinut fara mari probleme pe linia portii. Dupa alte doua minute, o noua interventie eronata a lui Nuno Claro a adus deschiderea scorului. Burdujan a sutat cu efect din lateral dreapta, portarul campioanei a respins slab in fata, iar Lucian Sanmartean a profitat de cadoul facut si a trimis in plasa.

Dupa nici zece minute, diferenta de pe tabela s-a dublat, Adailton marcand pentru 2-0. Brazilianul l-a invins pe Nuno Claro cu un sut senzational de la 20 de metri, usor lateral stanga, mingea lovindu-se de transversala inainte de a intra in poarta.

Repriza secunda a debutat cu o imensa ratare a vasluienilor. Wesley Lopes a reluat cu capul din sase metri o centrare de pe stanga, Nuno Claro a deviat mingea cu varful degetelor si balonul s-a oprit in bara din dreapta, salvand CFR-ul de la dezastru. Asta doar pentru moment, pentru ca in minutul 59 Adailton a reusit dubla. Brazilianul l-a umilit pe Nuno Claro, trimitand din unghi, din lateral stanga, printre picioarele portarului in plasa. Golul ii poate fi atribuit in mare masura si portarului clujean, aflat intr-o zi foarte proasta.

Ardelenii au avut o zvacnire de orgoliu cateva minute mai tarziu si, profitand de euforia moldovenilor, au declansat un contraatac letal, finalizat cu un sut plasat al lui De Zerbi din interiorul careului. Dar diferenta de trei goluri s-a refacut in minutul 63, tot dupa un contraatac. Burdujan a scapat pe contraatac inca de la mijlocul terenului, a fentat un fundas advers si a trimis in diagonala la bara din dreapta, fara sanse pentru portarul oaspetilor.

Finalul de meci a crescut nervozitatea clujenilor, care si-au pierdut de tot concentrarea. De starea ede spirit a adversarilor au profitat din plin moldovenii, acestia avand in minutul 83 o serie de zeci de pase consecutive care i-a scos din minti pe ardeleni, spre deliciul publicului din tribune.

Cu trei minute inainte de expirarea timpului regulamentar de joc, Lucian Burdujan a reusit dubla, marcand din doar 7 metri, dupa o noua iesire neinspirata a lui Nuno Claro. Dar la fel ca in startul reprizei secunde, CFR a dat replica rapid si Bastos, intrat dupa pauza, a refacut diferenta de 3 goluri. Scorul final a fost stabilit de Emil Dica in primul minut de prelungiri, cand mijlocasul clujean a inscris pentru 5-3 cu o executie superba de la aproape 30 de metri.

Posted on 15/10/2010, in CFR Cluj, FC Vaslui, Fotbal, Liga 1, Sporturi regionale and tagged , , , . Bookmark the permalink. 3 comentarii.

1. Vasluienii sunt din nou in carti pentru podium. Chiar ar merita un loc 2 final, pentru ca locul 1 e acontat de ros-albastrii din Ghencea.
    Am dreptate Irina?

2. Intrebi o diva? Nu-ti va raspunde niciodata. Iti voi raspunde
    eu in schimb, ai dreptate in proportie de 25%. Nu uita ca se mai bat la campionat, Timisoara, Rapid si Vaslui.

1. Pingback: Recital de goluri intre Vaslui si CFR. Un 5-3 de poveste - Ziarul toateBlogurile.ro