Rapid a facut spectacol cu Astra in Giulesti

Rapid a castigat categoric partida de pe teren propriu cu Astra Ploiesti, impunandu-se cu 3-0, toate golurile fiind scrise in prima repriza. Cassio Vargas a inscris de doua ori, iar Spadacio o data.

Meciul din Giulesti din etapa 11, promitea un spectacol fotbalistic incitant. Rapid n-a pierdut niciun meci in acest sezon pe teren propriu, in timp ce Astra Ploiesti nu pierduse niciun meci in deplasare pana acum, avand sapte etape consecutive fara infrangere inaintea acestui meci.

Partida a inceput sub semnul echilibrului. Chiar daca ritmul de joc a fost unul alert, cu multe faze de joc disputate in viteza, ocaziile de gol si-au facut cu greu aparitia la cele doua porti. Abia dupa jumatatea primei reprize, in urma accelerarii ofensivei rapidiste, emotiile au inceput sa apara la poarta lui Catalin Grigore.

Iar in minutul 34, Cassio Vargas a deschis scorul cu un sut sec la coltul scurt, dupa o centrare perfecta de pe stanga de la Bozovic. Tot din partea stanga a pornit si faza celui de-al doilea gol al giulestenilor, dupa doar trei minute. Lazar a pasat ideal pe culoar pentru Herea, acesta a preluat si a pasat de la bara din stanga in centru pentru Cassio, care a reusit dubla cu un sut din doar 2 metri.

S-a facut 3-0 cu doua minute inainte de pauza. De aceasta data autorul golului a fost Juliano Spadacio, care l-a lasat fara reactie pe portarul Grigore cu o executie absolut magnifica de la 30 de metri.

Tibor Selymes a facut doua schimbari la pauza, trimitandu-l in teren pe Oprsal pentru a intari defensiva si pe Paulinho, pentru faza de constructie. Tocmai din partea celui din urma a venit cea mai mare ocazie a Astrei, in minutul 58 Paulinho Pestana luand la tinta transversala portii lui Dani Coman cu un sut superb de la peste 25 de metri.

Cu trecerea timpului jocul s-a mai linistit. Rapidistii, multumiti cu avantajul confortabil, nu au mai fortat in atac, in timp ce ploiestenii au incercat sa puna presiune, dar n-au reusit mai nimic.

Posted on 15/10/2010, in Astra Ploiesti, Fotbal, Liga 1, Rapid and tagged , , , . Bookmark the permalink. 3 comentarii.

1. Tot meciul lui Bute vs Jersey Montreal in care a castigat prin knock-out in data de 16.10.2009 ora 06:30
    la
    M-am chinuit sa fac rost de acest meci care este o mandrie nationala!!!!!!!!!!!!!!!
    Promovati sa vada romanii meciul ca nu a fost transmis!!!!!!!Meritam macar atat !!!!!!!!
    Rusine televiziunilor din Romania!!!!!!!!!!!1
    Bravo romanilor care ne fac mandri!!!!!!!!!!!Bravo Bute Diaconu , Jo Jo Dan !!!!!!!!!!!
    Lucian Bute vs Jesse Brinkley – KO repriza a 9 a !!! Adrian Diaconu vs Omar Sheika 3-0 la puncte !!!! Jo jo Dan vs Andres Pablo Villafane – KO repriza a 4 a !!!! 3 romani = 3 victorii

2. Inspirat titlu, chiar asa a fost. Au dat trei goluri magnifice. Au de altfel cel putin 4 dintre cei mai buni jucatori ai campionatului:
    Casio, Spadacio, Cesinha si Herea.Dar mai sunt si altii buni.

1. Pingback: Rapid a facut spectacol cu Astra in Giulesti - Ziarul toateBlogurile.ro