Mediasul s-a impus la Urziceni

Gaz Metan Medias a invins in deplasare pe Unirea Urziceni cu 1-0, scorul fiind stabilit de reusita capitanului Cristi Todea din minutul 90. Mediesenii au mai avut o bara prin Markovic in repriza secunda si au jucat in inferioritate numerica ultimele minute, dupa ce Todea a fost eliminat pentru cumul de cartonase galbene in prelungiri.

Pe un teren de o calitate slaba si cu un public aproape inexistent in tribune, fosta campioana a Romaniei, Unirea Urzcieni, a primit vizita revelatiei sezonului, Gaz Metan Medias.

Meciul a fost mai degraba slab in prima sa parte, cu un usor plus pentru medieseni, care au fost mai prezenti in joc si mai activi la poarta adversa, dar fara a crea prea multe emotii in careul lui Cernea. Abia ultimele minute ale primei reprize au fost mai pline de evenimente. In minutul 43 Rusescu l-a vazut iesit din poarta pe Plesca, si si-a incercat norocul cu un sut de la 40 de metri, retinut pana la urma de portar, pentru ca dupa cateva minute mingea trimisa de Muzac din centrul careului sa fie scoasa incredibil de Plesca de sub transversala.

Repriza a doua a debutat cu o ocazie de gol a gazarilor, Silvasan trimitand din 10 metri putin peste poarta. Apoi Rusescu a avut si el golul pe frunte, insa a trimis cu capul putin pe langa, chiar de langa bara. Cea mai mare ocazie de gol a meciului a venit insa in minutul 62. Markovic a luat o faza pe cont propriu in jumatatea adversa, a trecut elegant de fundasul Goge, dar, ajuns fata in fata cu Cernea, a sutat cu stangul in bara.

au urmat alte ocazii ale oaspetilor. Mai intai Silvasan a scapat singur pe contraatac in minutul 69, dar a fost ajuns din spate de Nicolae Musat, care l-a deposedat exemplar in careu, pentru ca la cateva minute distanta Florin Lazar sa trimita cu capul la o palma peste poarta o centrare din corner.

Pana la urma golul victoriei mediesene a venit in minutul 90, cand capitanul Gazului, Cristi Todea, a preluat elegant cu stangul si a sutat cu dreptul in plasa din centrul careului. Dupa doar cateva faze de joc, acelasi Todea a vazut al doilea cartonas galben si a fost eliminat. Insa Unirea n-a mai avut timp sa profite de superioritatea numerica.

Finalul meciului a fost extrem de tensionat, mai ales dupa fluierul de final al partidei, cand Vasile Maftei a sarit la bataie, deranjat de anumite gesturi ale lui Cristi Todea, care a si fost eliminat din aceasta cauza. Maftei a fost cu greu calmat de colegi si oficialii Urziceniului, meleul dintre jucatorii celor doua echipe fiind aplanat pana la urma pe tunelul spre vestiare.

Posted on 15/10/2010, in Fotbal, Gaz Metan Medias, Liga 1, Unirea Urziceni and tagged , , , . Bookmark the permalink. 1 comentariu.