Otelul invinge Dinamo si ramane lider

Otelul Galati a castigat in deplasare cu Dinamo, scor 2-1, victorie care-i consolideaza pozitia de lider al clasamentului. Scorul a fost deschis de Adrian Salagean putin inainte de pauza, desi galatenii au avut un penalty in minutul 22, ratat de Antal. Catalin Munteanu a restabilit egalitatea in minutul 71, insa Silviu Ilie a marcat golul victoriei dupa doar trei minute. Andrei Cristea a fost eliminat in minutele de final pentru lovirea unui adversar. Otelul va ramane lider si dupa etapa a 10-a, indiferent de ceea ce se va intampla in urmatoarele partide programate in week-end.

Din postura de lider surprinzator al clasamentului, Otelul Galati s-a deplasat in Stefan cel Mare cu gandul de a demonstra ca nu a ajuns intamplator in fruntea ierarhiei Ligii 1. Iar trupa lui Dorinel Munteanu a si reusit acest lucru in fata celor de la Dinamo.

Chiar daca elevii lui Dorinel Munteanu a inceput mai bine partida, fazele de atac si jocul in zona mediana nu a adus prea multe rezultate si nici pericol la poarta lui Grahovac. Pierderea lui Liviu Ganea in primele minute de joc, din cauza unei accidentari, nu a fost resimtita in joc, in locul lui intrand Andrei Cristea, un alt atacant valoros al cainilor.

Prima mare ocazie de gol a venit in minutul 20, din partea otelarilor, la o faza in care centrarea lui Antal de pe dreapta l-a gasit pe Paraschiv la bara a doua, insa acesta nu a reusit sa reia pe poarta.

Dupa doua minute, Otelul a avut din nou sansa deschiderii scorului, de aceasta data in urma unei faze mult mai sigure. Insa Antal, dupa ce a obtinut cu multa iscisinta o lovitura de pedeapsa, a trimis previzibil de la 11 metri si i-a dat sansa lui Dolha sa se evidentieze printr-o interventie salvatoare.

Pana la pauza, jocul a fost destul de echilibrat, cu un usor avantaj pentru dinamovisti la capitolul ocazii de gol. Catalin Munteanu (25′), N’Doye (33′) sau Torje (34′) au avut pe rand ocazia de a marca, insa niciunul dintre suturi nu a prins spatiul portii adverse. Chiar si Scarlatache a trimis alaturi in urma unei lovituri de colt, desi incercase sa trimita mingea cu mana in poarta Otelului.

Pana la urma, golul a venit la poarta lui Dolha in ultimele secunde ale primei jumatati. O lovitura libera de la mare distanta a galatenilor a fost executata in forta de Salagean, mingea a fost deviata de zid si l-a prins pe Dolha pe picior gresit, otelarii intrand astfel in avantaj la vestiare.

Partea secunda a fost dominata in primele minute de un joc haotic, mai ales din partea gazdelor. Taupa lui Andone a atacat mai mult, dar fara orizont si, prin urmare, fara mare grad de pericol la poarta oaspetilor. Abia dupa jumatatea reprizei secunde au intensificat cainii rosii presiunea, iar in minutul 71 Catalin Munteanu a restabilit egalitatea, cu o lovitura perfecta de cap din centrul careului, la primul sau meci in care a purtat banderola de capitan.

Insa echilibrul pe tabela a rezistat doar trei minute. La urmatorul atac al oaspetilor, Silviu Ilie a pornit ca din pusca, a scapat de marcajul celor doi dinamovisti care-l tineau si a trimis cu capul in plasa din alergare, ducand Otelul din nou in avantaj.

Ultimele minute au fost de foc la poarta Otelului. Grahovac a fost din greu incercat la suturile lui Catalin Munteanu sau Valeriu Bordeanu, primul fiind scos in extremis de sub transversala, pentru ca al doilea sa treaca milimetric peste poarta. Toate sperantele alb-rosilor s-au stins in minutul 89, cand Andrei Cristea a fost eliminat dupa ce l-a lovit dur pe Rapa.

Este a treia infrangere consecutiva pentru Dinamo pe teren propriu, dupa cele cu U Cluj si FC Vaslui, si a treia infrangere consecutiva in campionat. De cealalta parte, Otelul este la a treia victorie consecutiva in acest sezon.

Posted on 03/10/2010, in Dinamo, Fotbal, Liga 1, Otelul Galati and tagged , , , . Bookmark the permalink. Lasă un comentariu.