CFR a umilit Brasovul

CFR Cluj a castigat la pas cu 4-0 partida de pe teren propriu cu FC Brasov, diferenta de scor fiind una mica fata de realitatea din teren. Rafael Bastos (18′) a deschis scorul, Cadu (36′) a marit diferenta din penalty dupa eliminarea portarului Marc, Traore (48′) a inscris pentru 3-0, scorul final fiind stabilit de reusita lui De Zerbi (74′). Clujenii au mai avut o bara si un penalty ratat de Peralta (87′).

Brasovul putea deschide scorul inca din minutul 5, cand Valentin Badoi executat excelent o lovitura libera, insa mingea a intalnit bara portii lui Nuno Claro. Au fost cam singurele momente ale echipei de sub Tampa, in care putea sa faca diferenta pe teren si pe tabela printr-un joc mai bun decat al gazdelor.

Odata cu trecerea timpului, insa, jocul bun al brasovenilor din primele minute s-a estompat, iar clujenii au inceput sa puna din ce in ce mai multa presiune pe careul advers. Minutul 18 a adus prima reusita a echipei din Gruia, Rafael Bastos deschizand scorul cu un sut din unghi imposibil la coltul lung, dupa o faza superba de contraatac.

Actiunile frumoase de atac ale clujenilor au continuat, Culio, Traore si iar Bastos trecand pe rand pe langa gol. La cealalta poarta, doar Chipciu a semnat pericol intr-o faza din minutul 29. Dupa putin timp insa, sansele brasovenilor de a reusi ceva in acest meci au scazut considerabil. Portarul Alexandru Marc a vazut direct cartonasul rosu din partea lui Sebastian Coltescu pentru un fault in careu la Culio, clujenii primind si penalty in urma acestei faze.

In poarta oaspetilor a intrat Gabriel Kajcsa, dar acesta nu s-a putut opune sutului trimis de capitanul Cadu. Cu 2-0 pe tabela si un om in plus, CFR-ul a tratat cu alta atitudine restul partidei. Putea sa fie chiar 3-0 la pauza daca sutul superb trimis de Culio pe contraatac, nu s-ar fi lovit de poarta brasovenilor. Sorin Cartu si-a pus mainile in cap la inca o ratare incredibila a lui Traore dinainte de pauza.

Nici n-a inceput bine repriza secunda, ca Traore a fost iertat de suporteri pentru ratarea din finalul primei parti, dupa care a fost fluierat de public. Ivorianul a marcat pentru 3-0 in minutul 48, dupa ce a saltat elegant mingea in careu peste Oros si a inscris fara probleme din apropiere. Dupa inca o ratare imensa a lui Culio, in minutul 69, De Zerbi (74′) a dus scorul la 4-0 cu executie de manual din lovitura libera, Kajcsa izbindu-se de bara in incearcarea de a respinge sutul fantastic al italianului.

Minutul 84 a adus o alta mare ratare a clujenilor, de aceasta data Ionut Rada fiind aproape de a marca. Al cincelea gol putea veni un minut mai tarziu, dupa ce Tony a obtinut un al doilea penalty pentru CFR. Insa Peralta a executat in bataie de joc lovitura de pedeapsa, iar Kajcsa a respins calm cu piciorul mingea.

CFR Cluj: 1. Nuno Claro – 2. Tony, 20. Cadu (13. Piccolo ’72), 15. Alcantara, 24. Rada – 7. E. Dica, 8. Kivuvu (10. De Zerbi ’58), 18. Peralta, 19. Culio – 16. Bastos, 9. Traore (32. Bjelanovici ’62). Antrenor: Sorin Cârtu.

FC Brasov: 1. Marc – 14. Badoi (16. Viveiros ’46), 15. Oros, 6. Majernik, 12. Cr. Ionescu – 20. Voicu, 10. Ilyes, 18. Cristescu, 7.Chipciu – 9. Hadnagy (13. Kajcsa ’36), 22. Lamine (17. Dedu ’57). Antrenor: Daniel Isaila.

Cartonase galbene: Peralta ‘9 / Voicu ’57, Oros ’86

Cartonas rosu: Marc ’34

Arbitri: Sebastian Coltescu – Ionel Popa, Sebastian Gheorghe – Emil Voicu.

Posted on 03/10/2010, in CFR Cluj, FC Brasov, Fotbal, Liga 1, Sporturi regionale and tagged , , , . Bookmark the permalink. 2 comentarii.