Pandurii s-a calificat cu emotii in optimi

Pandurii Tg. Jiu a invins cu greu pe Viitorul Constanta, scor 3-1, desi meciul parea unul usor pentru gorjeni, dupa ce Cardoso a deschis scorul chiar in minutul 7. Alin Carstocea a egalat in minutul 28, echilibrul scorului pastrandu-se pana in minutul 82, cand Adrian Iordache a inscris pentru Pandurii, pentru ca in minutul 89 Cardoso sa reuseasca dubla. Romario Benzar a stabilit scorul final in prelungiri, cu al doilea gol al constantenilor.

Dupa ce a eliminat la penalty-uri echipa din Slobozia, Viitorul Constanta a ajuns in saisprezecimile Cupei Romaniei, unde echipa lui Gica Hagi a intalnit prim divizionara Pandurii Tg. Jiu. Meciul nu s-a bucurat de prezenta unui numar mare de spectatori in tribunele arenei gorjene, iar cei prezenti au preferat mai mult sa urmareasca meciul in liniste.

Nu la fel de liniste a fost pe teren, unde scorul s-a deschis chiar in minutul 7, cand Alexandre cardoso a reluat cu capul in plasa din cativa metri o centrare perfecta din corner. Dominarea gorjenilor din startul meciului a dat impresia ca formatia antrenata de Ionut Badea nu va avea nicio emotie in obtinerea calificarii.

Iar bara lui Stromajer din minutul 19, cu un sut direct din lovitura libera, a intarit credinta gorjenilor ca au in fata un meci usor. Doar un moment de neatentie le-a trebuit constantenilor pentru a egala si o executie magnifica din lovitura libera a lui Alin Carstocea, care a restabilit egalitatea in minutul 28. Atacantul putea chiar duce Viitorul in avantaj cu 10 minute inainte de pauza, cand a fost gasit complet liber in stanga portii, insa lipsa de experienta si-a spus cuvantul, iar sutul a trecut peste poarta.

Replica „durilor” a venit imediat. Antohi si Stromajer in doua faze consecutive au trecut pe langa gol, primul nereusind sa reia in plasa din doar doi metri, pentru ca ce-l de-al doilea sa fie blocat uimitor de portarul Vlas.

Acelasi Vlas si-a pastrat echipa in carti si in repriza secunda, cand Cardoso a obtinut un penalty pentru Pandurii in minutul 60. Insa portarul a intervenit salvator la sutul lui Hidisan de la 11 metri. Parada lui Vlas a dat si mai mult curaj echipei lui Gheorghe Hagi, jucatorii de la malul marii abordand cu mai mult tupeu ofensiv continuarea partidei.

Insa cu opt minute inainte de expirarea timpului regulamentar, Pandurii a reusit golul victoriei si al calificarii prin Adrian Iordache, jucator intrat cu cateva secunde inainte pe teren. Ionut Badea s-a dovedit extrem de inspirat prin introducerea lui Iordache, care a inscris la prima atingere a balonului. Minutul 89 a adus al treilea gol al gorjenilor, marcat de Cardoso, aflat la a doua reusita, pentru ca scorul final sa fie stabilit de golul lui Romario Benzar din prelungiri.

Posted on 22/09/2010, in Cupa Romaniei, Fotbal, Pandurii Tg. Jiu and tagged , , . Bookmark the permalink. 2 comentarii.