Dinamo a „masacrat” Ceahlaul

Dinamo a muncit din greu pentru a obtine calificarea in optimile Cupei Romaniei. Dupa ce dinamovistii au deschis scorul prin Cosmin Moti (12), in scena a intrat arbitrul Mugurel Draganescu, acesta anuland total aiurea un gol al lui Forminte (36′). A urmat eliminarea lui Gafita (38′), penalty-ul obtinut smechereste de Danciulescu si transformat de Andrei Cristea (60′) si un alt penalty, acordat de data aceasta corect, dar ratat de Torje (78′). Un 2-0 urat care duce Dinamo in optimi.

Cu Marin Barbu pe banca tehnica si majoritatea jucatorilor pastrati inca de cand evolua in primul esalon, Ceahlaul Piatra Neamt s-a deplasat in Stefan cel Mare pentru un meci cu Dinamo in saisprezecimile Cupei Romaniei in care moldovenii aveau sansa a doua.

Nu se gandeau cei de la Ceahlaul ca vor fi victime sigure, nu neaparat pentru diferenta de valoare, cat din cauza erorilor de arbitraj. Dupa ce Dinamo a dominat inceputul de meci si chiar a si deschis scorul in minutul 12 prin Cosmin Moti, partida s-a echilibrat, moldovenii reusind sa urce tot mai mult in jumatatea adversa.

Iar in minutul 36 Ceahlaul a si reusit sa trimita mingea in plasa portii lui Emilian Dolha, in urma unei lovituri de colt, insa arbitrul Mugurel Draganescu nu a validat reusita lui Forminte. Decizia centralului i-a scos din minti pe nemteni, care au protestat pentru minute bune.

De parca toate acestea n-r fi fost suficiente, Ceahlaul a mai primit o lovitura grea dupa cateva secunde, Gafita primind corect al doilea cartonas galben, fiind eliminat. Cu un jucator in minus, sansele moldovenilor de a mai realiza ceva in aceasta partida s-au diminuat considerabil.

Iar in repriza secunda tentativele rare de atac ale Ceahlaului n-au prea adus pericole la poarta lui Dolha. Villadsen, in schimb, a avut mult de munca la suturile lui Alexe si Ganea, cei mai periculosi jucatori ai cainilor. Insa pericolul cel mare a venit din partea lui Ionel Danciulescu, purtatorul banderolei de capitan la Dinamo, care a obtinut cu multa usurinta in minutul 59 penalty-ul din care Andrei Cristea avea sa aduca linistea pe banca alb-rosilor, golgheterul dinamovist marcand pentru 2-0.

Minutul 78 a adus al doilea penalty al cainilor, de aceasta data acordat fara dubii. Insa Gabriel Torje, cel care a si obtinut lovitura de pedeapsa, nu a si fructificat de la punctul cu var. Villadsen a respins sutul slab, mingea a ajuns la Ganea, care nici el nu a reusit sa trimita mingea in plasa, sutand alaturi.

Posted on 22/09/2010, in Ceahlaul Piatra Neamt, Cupa Romaniei, Dinamo, Fotbal and tagged , , , , . Bookmark the permalink. 2 comentarii.