Rapid a parjolit Petrolul

FC Rapid s-a calificat fara emotii in optimile Cupei Romaniei dupa ce a administrat o infrangere drastica celor de la Petrolul Ploiesti, un 5-0 stabilit de reusitele lui Sabrin Sburlea, Stefan Grigorie, Marcos Antonio (de doua ori) si Carlos Cesinha.

Dupa duelul istoric din finala Cupei Romaniei din 1995 castigata atunci de ploiesteni, Rapid si Petrolul s-au reintalnit dupa 15 ani in aceeasi competitie, de aceasta data in saisprezecimi. Rapidul nici nu concepea sa nu castige meciul, unul dintre obiectivele principale ale echipei din Giulesti fiind castigarea Cupei Romaniei, desi in fata aveau un adversar care nu mai pierduse de 30 de meciuri, pe parcursul a 11 luni.

In poarta giulestenilor s-a aflat pentru prima data de la revenirea la Rapid Dani Coman, titularizat de Marius Sumudica in detrimentul lui Bornescu. De cealalta parte, rapidistii au intalnit vechi adversari din campionat, in trecut la Steaua, Daniel Oprita si Pompiliu Stoica. Un alt fost stelist, Florentin Dumitru, a fost indisponibil pentru acest meci.

Partida a fost una incendiara inca din start.
Dupa bara lui Grigorie din chiar minutul 3 al intalnirii, in minutul 20 era deja 3-0 pentru Rapid. Sabrin Sburlea a deschis scorul la implinirea unui sfert de ora de joc, cu un sut de domeniul fantasticului, care a turnat plumb in ghetele ploiestenilor.

Petrolul a resimtit din plin efectul golului primit, iar dupa doua minute Stefan Grigorie a dublat diferenta de pe tabela dupa ce l-a depasit elegant pe portarul Marinescu si a mers cu mingea la picior, parca in ciuda, pana dupa linia portii. Alte doua minute au trecut si scorul era deja 3-0. Spadacio a centrat din corner pentru lovitura perfecta de cap a lui Marcos Antonio.

Actiunile spectaculoase de atac ale gazdelor au continuat si in minutele urmatoare, desi trupa lui Sumudica a ridicat usor piciorul de pe acceleratie. Grigorie a mai trecut de trei ori pe langa gol pana la pauza, in una din faze alaturi de el fiind si Mihai Roman. De cealalta parte, Budescu a incercat fara succes sa ameninte poarta lui Coman, suturile mijlocasului trecand mult peste transversala. Cea mai mare ocazie de gol a Petrolului, a fost cea a lui Stan din minutul 21, cand sutul atacantului a fost scos cu emotii de Dani Coman de la vinclu.

Iuresul ofensiv al giulestenilor a fost prezent din plin si in repriza secunda, iar la sase minute de la reluarea jocului Marcos Antonio a reusit dubla, tot cu o lovitura de cap din pasa lui Spadacio. La doua minute distanta Sburlea a fost si el aproape de dubla, insa Pompiliu Stoica a respins de pe linia portii.

Spadacio putea ridica scorul la 5-0 in minutul 64 cu o executie de manual din lateral stanga, insa torpila sa spectaculoasa a intalnit dor incheietura barelor portii adverse, la coltul lung. Raduta, intrat dupa pauza, si-a trecut si el numele pe lista ratangiilor, dupa ce a trimis cu capul peste poarta din doar patru metri, in urma unei pase de exceptie de la Cesinha, un alt jucator intrat la pauza in trupa lui Sumudica.

Scorul final a fost stabilit de Cesinha, in minutul 81, mijlocasul trimitand in forta din 15 metri, usor lateral stanga printre bratele nefericitului Marinescu.  Spectacolul giulestenilor din teren a fost intregit cu o atmosfera electrizanta creata in tribune de suporterii Rapidului.

Posted on 21/09/2010, in Cupa Romaniei, Fotbal, Rapid and tagged , , , . Bookmark the permalink. 1 comentariu.