Remiza alba a Bistritei cu Brasovul

Gloria Bistrita a terminat la egalitate, scor 0-0, partida de pe teren propriu cu FC Brasov. Bistritenii au fost mai prezenti in atac si au avut chiar si o bara prin Frasinescu in prima repriza, insa n-au reusit sa inscrie.

Chiar daca cele doua echipe sustineau inainte de startul partidei ca doresc doar victoria in acest meci, jocul nu a aratat ca Gloria Bistrita sau FC Brasov vor sa-si supuna adversara. Jocul a fost mai mult linistit, plictisitor in mare parte, dar cu destule ruperi de ritm care au adus si ocaziile.

Cele mai multe au apartinut gazdelor, bistritenii reusind sa creeze mai multe emotii la poarta lui Minca. Si asta mai mult datorita actiunilor create de cei doi Moraes, Ribeiro si Bruno, cel din urma avand si primele ocazii de gol la poarta brasovenilor.

Cea mai mare ocazie de gol a venit insa din partea lui Frasinescu, dupa ce acesta a trimis in minutul 29 cu capul in bara din stanga, in urma unui corner de pe partea dreapta al Gloriei.

Tot Bruno Moraes a creat si primele mari ocazii ale mitanului secund, atacantul fiind blocat in prima faza de interventia portarului Minhca, pentru ca in a doua faza, in minutul 52, sa trimita din pozitie dificila alaturi, cu toata poarta goala in fata.

De cealalta parte, actiunile de atac ale brasovenilor l-au avut in prim-plan in prima jumatate a meciului pe Chipciu, care a fost la baza catorva ratari, dupa ce seria ocaziilor a fost deschisa de cea a lui Hadnagy din minutul 9, atacantul reluand pe langa poarta din pozitie ideala. In repriza secunda, Catalin Dedu si-a adaugat numele pe lista ratangiilor brasoveni, dupa ce a trimis cu capul pe langa poart6a, singur in centrul careului.

Pana la final, jocul a scazut in calitate, dar a crescut in intensitate si mai ales nervi, faulturile dure aducand si mai multe cartonase galbene de ambele parti, dar niciun gol marcat de cele doua echipe.

Gloria Bistrita: 22. Albut – 18. Frasinescu, 27. Szukala, 4. V. Nastase (28. Bawab ’81), 5.Velcovici – 25. Predescu, 16. R. Marginean, 6. A. Muresan – 30. Bajenaru (2. C. Petre ’63 )- 10. J. Moraes, 9. B. Moraes (11. De Souza ’72). Manager: Laurentiu Reghecampf. Director tehnic: Remus Vlad

FC Brasov: 32. Minca – 20. I. Voicu, 21. Ad. Rusu, 15. Oros, 12. Cr. Ionescu – 14. Badoi, 10. Ilyes, 18. M. Cristescu (11. Martinovici ’87), 7. Chipciu (26. Williams ’90) – 9. Hadnagy, 17. C. Dedu (23. V. Badea ’70). Antrenor: Daniel Isaila. Director tehnic: Danut Oprea

Cartonase galbene: A. Muresan ’16, C. Petre ’86 / Minca ’29, I. Voicu ’45, Adr. Rusu ’54

Arbitri: Mihai Prodan (central) – Radu Ghinguleac, Dorin Mudura (asistenti) – Dan Monea (rezerva).

Posted on 20/09/2010, in FC Brasov, Fotbal, Liga 1, Steaua and tagged , , , . Bookmark the permalink. 2 comentarii.