CFR pierde dramatic acasa cu FCM Tg. Mures

Desi a controlat autoritar partida si a condus cu 1-0 din minutul 61, in urma reusitei lui Emil Dica, CFR Cluj a pierdut cu 1-2 partida de pe teren propriu cu FCM Tg. Mures, primind doua goluri in doar doua minute (’83 si ’85), autorii golurilor fiind Munteanu si Stere.

In prima intalnire dintre cele doua echipe din istorie in Liga 1, CFR Cluj si FCM. Tg. Mures au aratat un fotbal foarte bun in meciul de pe arena din Gruia. Clujenii veneau dupa victoria din Champions League cu FC Basel, moralul bun al echipei lui Sorin Cartu facand ca jocul elevilor sai sa curga excelent.

De cealalta parte, trupa lui Ioan Ovidiu Sabau a fost obligata sa stea mai mult in defensiva, reusind doar arareori sa iasa din propria jumatate, prin atacuri rapide la poarta lui Nuno Claro.

Alcantara a fost cel mai periculos jucator al primei reprize, fundasul clujenilor trecand de cateva ori pe langa deschiderea scorului. Un mare impact in incisivitatea alb-visiniilor a fost insa si Culio, acesta fiind principalul lansator de centrari si pase periculoase, atat din actiune, cat mai ales din faze fixe.

Ingerul pazitor al muresenilor a fost portarul Stetca, fostul goal-keeper al lui Poli Iasi intervenind salvator de mai multe ori in fata suturilor lui Alcantara, Traore, Bud sau Culio. Si Nuno Claro a avut cateva emotii la executiile lui Popete, Vasilache sau Florin Stanga.

Un moment emotionant al primei reprize a fost inlocuirea lui Didi, fostul jucator al lui CFR Cluj, care acum joaca la Tg. Mures. Brazilianul a fost inlocuit in minutul 17 din cauza unei accidentari, iar in momentul iesirii de pe teren a fost aplaudat de spectatorii clujeni care nu l-au uitat si i-au scandat numele.

CFR a continuat jocul bun si in repriza secunda. Culio putea sa deschida scorul in minutul 52, cand executia sa din lovitura libera a fost deviata usor de jucatorii din careu, insa Stetca a scos formidabil de sub transversala. Pana la urma golul clujenilor a venit in minulul 61, autorul fiind Emil Dica. Mijlocasul a fost gasit excelent de o pasa de la Rada din lateral stanga si cu un sut norocos a trimis chiar langa bara, unde portarul oaspetilor nu a putut sa intervina.

Imediat dupa deschiderea scorului, ploaia torentiala a afectat desfasurarea in bune conditii a jocului, astfel ca meciul a intrat intr-o perioada fara evenimente importante. Calmarea jocului a dus si la o anumita relaxare in tabara clujenilor, moment de care au profitat oaspetii.

Minutul 83 a adus golul egalizator al muresenilor, Lucian Cristian Munteanu reluand cu calm sub transversala din trei metri, dupa o centrare din lovitura libera din banda stanga. Tot o lovitura libera de pe aceeasi parte a adus al doilea gol al oaspetilor in doua minute, de aceasta data Mihai Stere trimitand in plasa, cu un superb sut pe jos de la 27 de metri. Nuno Claro a avut un mare rol la a doua reusita a trupei lui Sabau, portarul scapand mingea printre maini.

CFR Cluj: 1. Nuno Claro – 4. Panin, 20. Cadu, 15. Alcantara, 24. Rada – 22. Hora (18. Peralta ’57), 6. Muresan, 7. E. Dica, 19. Culio – 85. Bud (30. Anselmo Ramon ’86), 9. Traore (99. Sforzini ’65). Antrenor: Sorin Cârtu.

FCM Târgu Mures: 30. Stetca – 27. Popete, 4. Cordos (18. Bitis ’79), 28. Munteanu, 3. Balau, 23. D. Matei – 26. Vasilache (14. Stere ’65), 5. Onicas, 7. Fl. Stânga, 19. Fl. Dan – 29. Didi (9. Vancea ’17). Antrenor: Ioan Ovidiu Sabau.

Cartonase galbene: Muresan ’11, Dica ’62, Sforzini ’79, Cadu ’84 / Stânga ’43, Balau ’49, Vancea ’89, Fl. Dan ’90+3.

Arbitri: Marius Avram (central) – Mircea Orbulet, Bogdan Gheorghe (asistenti) – Marian Bordean (rezerva).

Posted on 19/09/2010, in CFR Cluj, FCM Tg. Mures, Fotbal, Liga 1, Sporturi regionale and tagged , , , . Bookmark the permalink. 1 comentariu.