Timisoara a scos doar o remiza la Ploiesti

Astra Ploiesti a terminat la egalitate, scor 1-1, partida cu FC Timisoara de pe teren propriu, una foarte slaba mai ales in prima repriza, cand nu s-a jucat nimic. Scorul a fost deschis dupa pauza de Fatai pentru Astra, Helder reusind egalarea in minutul 75.

Singura echipa fara infrangere in acest sezon al Ligii 1, FC Timisoara s-a deplasat la Ploiesti, pentru un meci cu Astra, formatie care nu a inregistrat nicio victorie pana acum. Jocul a fost unul extrem de tacticizat, disputandu-se mai mult in zona mediana, unde cele doua echipe au dus o lupta surda pentru posesie, fara sa reuseasca mai nimic in ofensiva.

Se poate spune ca prima jumatate a meciului a fost cea mai plictisitoare repriza din campionat, nu doar din aceasta etapa ci din intreg sezonul de pana acum. Goga, in minutul 13, a trimis singurul sut pe poarta al primei reprize, un sut mai mult anemic, care nu a creat pericol in careul ploiestenilor.

Singura faza notabila a primelor 45 de minute a fost lovitura de cap a lui Lucian Goian, cu un minut inainte de pauza, cand noul fundas al Astrei adus de la Dinamo a creat prima semi-ocazie a meciului, dupa un corner executat de pe dreapta de Paulinho.

La „spectacolul” jenant oferit de cele doua echipe a contribuit si prestatia lui Alexandru Tudor, care, de frica sa nu scape meciul din mana, a fluierat la aproape orice contact intre jucatori, facand ca jocul sa fie in mare parte fragmentat.

Partida s-a mai deschis dupa pauza, cand cele doua echipe si-au amintit cum se joaca fotbalul. Astra a creat primele ocazii clare de gol, sutul lui Fatai de la 5 metri din minutul 52 retinut pe centrul portii de Pantilimon si sutul violent al lui Takayuki, doua minute mai tarziu, amenintand serios poarta timisorenilor.

Magera a reusit sa trimita mingea in plasa in minutul 55, insa Tudor nu a validat golul, atacantul faultand in saritura in momentul centrarii lui Helder. La faza imediat urmatoare ploiestenii au dat lovitura in urma unei actiuni rapide de atac. Takayuki a pasat pe dreapta la Matel, acesta a centrat perfect pentru Fatai, care a gresit sutul, insa tocmai acest lucru l-a pus in incurcatura pe Pantilimon, mingea lovind bara dupa care a intrat in plasa.

Din minutul 60 Timisoara s-a bazat si pe serviciile lui Ianis Zicu, acesta intrand in meci in locul lui Curtean. Atacantul transferat in acest sezon pe Bega a si amenintat poarta adversa la cateva minute dupa intrarea pe teren, dar sutul sau superb din afara careului nu l-a putut invinge pe Miron. Pana la urma, golul egalizator a venit din partea lui Helder Ferreira, jucator adus de la Rapid, marcand in minutul 75 pentru 1-1, dupa o centrare excelenta a lui Bourceanu.

Din acel moment, jocul a scazut in intensitate, ambele formatii fiind mai mult concentrate pe faza de aparare, decat pe constructie. Odata cu trecerea timpului, atat timisorenii, cat mai ales ploiestenii s-au baricadat in fata propriului careu, pentru a nu risca o infrangere nedorita pe final.

Astra Ploiesti: 82. Miron – 2. Matel (5. Rohat ’78), 6. L. Goian, 24. Nogo, 4. Mihalache – 8. Takayuki, 14. Fl. Patrascu – 7. Paulinho (16. Florea ’82), 19. Popara (10. Cl. Tudor ’35), 9. Fatai – 23. Miranda. Antrenor: Tibor Selymes.

FC Timisoara: 29. Pantilimon – 20. Helder, 25. Burca, 4. Luchin, 13. Scutaru – 21. Goga (14. Mera ’46), 55. Bourceanu, 5. Alexa, 7. Curtean (27. Zicu ’60) – 17. Magera, 9. Axente. Antrenor: Vladimir Petrovici.

Cartonas galben: Burca ’11.

Arbitri: Alexandru Tudor (central) – Vasile Marinescu, Valentin Avram (asistenti) – Gerogian Ionescu (rezerva).

Posted on 12/09/2010, in Astra Ploiesti, FC Timisoara, Fotbal, Liga 1 and tagged , , , . Bookmark the permalink. 2 comentarii.