Dinamo este noul lider

FC Brasov a terminat la egalitate partida de pe teren propriu cu Dinamo, scor 2-2, meci in care brasovenii au jucat in inferioritate numerica aproape o repriza dupa eliminarea lui Diarrassouba din minutul 52. Chipciu a deschis scorul in prima repriza, Adrian Cristea a egalat din penalty in partea secunda, Catalin Dedu a marcat din nou pentru gazde, pentru ca N’Doye sa stabileasca scorul final in minutul 88. Brasovenii au avut si doua bare, una prin Ilyes si cealalta prin Chipciu.

Cu posibilitatea de a ajunge in fruntea clasamentului, Dinamo a inceput in forta partida de la Brasov, stadion pe care gazdele nu au mai pierdut un meci din luna martie. Stiind ca misiunea lor de a castiga este foarte dificila, dinamovistii au apasat pe acceleratie inca din primele minute.

In minutul 6 elevii lui Ioan Andone au cerut penalty, insa Ovidiu Hategan nu s-a lasat induplecat de solicitarile dinamovistilor. Cristea a trimis de pe dreapta la bara a doua pentru Niculae, acesta a recentrat pana la Moti in fata portii, lovitura acestuia de cap lovindu-l in mana pe Balasa, insa arbitrul a considerat ca brasoveanul nu a avut intentia de a atinge mingea cu mana.

Meciul a continuat cu Dinamo la carma jocului, oaspetii presand in permanenta in jumatatea adversa prin atacuri prelungite, in timp ce brasovenii au stat mai mult in defensiva, reusind arareori sa iasa pe contraatac. Abia la jumatatea primei reprize s-a echilibrat jocul. Brasovenii au inceput sa urce din ce in ce mai periculos spre poarta adversa, iar in minutul 21 Curca a scos salvator de langa bara un sut la coltul scurt al lui Viveiros, dupa o faza personala a mijlocasului.

Cinci minute mai tarziu, Torje a fost aproape de a deschide scorul, dar sutul sau cu latul din apropiere a ocolit poarta lui Minca. Deschiderea de scor a venit insa din partea gazdelor, putin dupa prima jumatate de ora a intalnirii. Alexandru Chipciu, cel mai bun om al brasovenilor, a patruns senzational intr-o actiune personala, a intrat in dribling in careu si a tras cu efect pe sub Curca.

Brasovenii puteau intra cu avantaj de doua goluri la vestiare, daca lovitura de cap a lui Robert Ilyes din marginea careului mic n-ar fi intalnit bara din stanga a portii lui Curca. O alta mare ratare a gazdelor a avut loc la cateva minute dupa pauza, de aceasta data Viveiros trecandu-si in cont o alta ocazie uriasa.

Eliminarea lui Diarrassouba din minutul 52 a lovit greu in tabara stegarilor, mai ales pentru ca atacantul incasase doua cartonase galbene in doar un minut, prima data pentru un fault la Torje si apoi pentru un hent intentionat foarte stupid. Insa acelasi senzational Chipciu a ridicat moralul brasovenilor dupa putin timp, chiar daca sutul atacantului a intalnit transversala. Tot Chipciu i-a dat mari emotii lui Curca in minutul 61, cand a scapat superb pe contraatac, insa a fost blocat de portarul dinamovist in marginea careului.

Torje putea restabili egalitatea cu in minutul 69, cand sutul sau pe jos din dreapta careului a ocolit de putin coltul scurt. Sansa a suras dinamovistilor un minut mai tarziu, cand Hategan a acordat penalty pentru formatia din Stefan cel Mare, dupa ce Liviu Ganea a fost tras de Majernik pe linia careului. Adrian cristea a executat cu efect si a adus egalitatea pentru cainii rosii.

Chiar daca jucau in inferioritate numerica, elevii lui Isaila n-au lasat nicio clipa sa se vada acest lucru, atacand cu acelasi avant ca si in startul reprizei. Martinovic l-a pus la grea incercare pe Curca printr-un sut de exceptie din faza fixa, imediat dupa ce a intrat pe teren, insa portarul cainilor a scos cu un reflex de senzatie de langa bara. Dupa doar un minut Brasovul a trecut din nou in avantaj pe tabela. Majernik a tras din margine in bara din stanga, de unde mingea a sarit la Catalin Dedu, iar acesta a reluat simplu cu capul in poarta din cativa metri.

Au urmat alte doua ocazii ale oaspetilor, prin Danciulescu si Adrian Cristea, la fiecare dintre ele Minca avand interventii fantastice. Pana la urma, al doilea gol al cainilor a venit in urma unei faze stupide. Torje a sutat complet ratat de la 25 de metri, brasovenii au ramas statici, fiind surprinsi de executia dinamovistului, mingea a ajuns incet in careu la N’Doye, care l-a executat simplu pe Minca din fata portii. Tot N’Doye putea aduce victoria dinamovistilor in prelungiri, cand torpila sa a fost parata de Minca.

FC Brasov: 32. Minca – 14. Badoi, 6. Majernik, 4. Balasa, 12. Cr. Ionescu – 16. Viveiros (26. Williams ’81), 10. Ilyes (11. Martinovici ’74), 18. Cristescu, 7. Chipciu – 9. Hadnagy (17. Dedu ’66), 22. L. Diarrasouba. Antrenor: Daniel Isaila.

Dinamo: 1. Curca – 3. Rubio (19. L. Ganea ’55), 30. Garat, 4. Moti, 16. Bordeanu – 22. Torje, 26. Margaritescu (7. C. Munteanu ’81. ), 29. N’Doye, 20. Adr. Cristea – 17. A. Cristea (15. Danciulescu ’66), 9. M. Niculae. Antrenor: Ioan Andone.

Cartonase galbene: Hadnagy ’22, Diarrassouba ’50, ’52, Balasa ’64, Majernik ’69, Minca ’71 / Moti ’43, Danciulescu ’82

Cartonas rosu: Diarrassouba ’52

Arbitri: Ovidiu Hategan – Adrian Vidan, Dragos Iliescu – Catalin Popa

Posted on 12/09/2010, in Dinamo, FC Brasov, Fotbal, Liga 1 and tagged , , , . Bookmark the permalink. 2 comentarii.