Steaua invinsa de Steaua II Urziceni

Steaua a pierdut partida jucata pe terenul Unirii Urziceni cu 1-0, unicul gol al partidei fiind marcat de Semedo, cedat de Steaua la Unirea sezonul trecut. Meciul nu a fost unul spectaculos, dar a fost unul viu disputat, cu multe intrari hotarate. Urziceniul a avut in teren mai multi jucatori de la Steaua II, in timp ce la Steaua au evoluat fostii jucatori ai Urziceniului. Elevii lui Ilie Dumitrescu au avut o bara prin Bogdan Stancu, aceasta fiind singura ocazie notabila.

Un meci pe seama caruia s-a discutat indelung cu multe zile inaintea disputarii lui, intalnirea dintre noua Unirea Urziceni si noua Steaua, a fost mai spectaculoasa la nivelul declaratiilor si al atmosferei din tribune decat pe gazon.

Daca in ultimul meci dintre cele doua echipe, disputat in luna martie a acestui an, Galamaz era capitanul Unirii, la meciul din acest sezon Galamaz a purtat tricoul Stelei. Si nu doar el, ci inca alti patru jucatori ai ialomitenilor in meciul din primavara transferati la Steaua in ultimele zile. De cealalta parte, in poarta Urziceniului a fost titularizat fostul stelist Cornel Cernea, venit acum de la Victoria Branesti, pentru ca in teren si pe banca ialomitenii sa aiba alti sase fosti stelisti, adusi la Urziceni de la Steaua II.

Aceste mutari ametitoare au dat nastere multor discutii si suspiciuni, care probabil au avut un efect semnificativ in jocul prezentat de cele doua echipe in teren. Cu doar cinci jucatori din vechea garda, un portar venit in ultima clipa si restul de jucatori debutanti in prima Liga, Unirea Urziceni a practicat un joc foarte inchis, preferand sa stea mereu la cutie si sa pazeasca poarta, in loc sa riste in ofensiva.

Steaua a incercat in permanenta sa sparga baricadele adverse, Stancu si Bilasco in atac declansand mai mereu actiuni sustinute de centrarile lui Radut si Onofras de pe benzi. Dar fazele ofensive ale ros-albastrilor s-au lovit de zidul perfect al apararii ialomitene.

Prima ocazie a meciului a venit abia in minutul 26, surprinzator din partea ialomitenilor, la lovitura libera batuta de Paduretu de la mare distanta, mingea trecand la o palma peste transversala. Trupa lui Ilie Dumitrescu a receptionat imediat semnalul de alarma si a presat din ce in ce mai hotarat in jumatatea adversa. Stancu a fost de doua ori aproape de a deschide scorul, prima data din lovitura libera si apoi cu o lovitura de cap din centrarea lui Brandan, mingea fiind trimisa insa in bara.

La fel de periculoasa s-a pastrat Steaua si in repriza secunda, in minutul 54 Bilasco fiind aproape de a marca in fata fostei sale echipe, insa sutul sau din trei metri a fost parat senzational de Cernea. Satul de ratarile elevilor sai, Ilie Dumitrescu l-a trimis in teren pe Kapetanos in minutul 59, in locul lui Onofras. Insa tot Bilasco a ramas amenintarea principala a formatiei din Ghencea, atacantul avand o alta ocazie in minutul 60.

La faza imediat urmatoare, Urziceniul a declansat un contraatac rapid, mingea a fost trimisa lung in fata pentru Semedo, acesta a profitat de o gaura imensa in defensiva Stelei si a deschis surprinzator scorul, cu un sut superb din interiorul careului. Latovlevici, Geraldo si apoi Galamaz au ezitat pe rand sa intre la minge, invitandu-se reciproc pentru a respinge centrarea destul de previzibila.

Ilie Dumitrescu a pus totul pe cartea atacului, trimitandu-i in teren pe Iulian Apostol si apoi pe Romeo Surdu, in locul lui Anghelov si Bilasco. Intre timp, insa Tatarusanu a scos in extremis un sut din lovitura libera al lui Maftei, iar la cealalta poarta Kapetanos a trimis cu capul alaturi, dupa ce Cernea iesise gresit pe centrare. In minutul 68 atacantul grec a cerut penalty, dupa ce tot el a trimis cu capul in manda lui Epaminonda Nicu. Insa Ionel Iovan a lasat corect jocul sa continue.

Tot Kapetanos putea restabili egalitatea in minutul 78, cand a fost gasit cu o pasa excelenta in marginea careului advers, a facut o pirueta si a tras surprinzator, dar chiar pe centrul portii, unde Cernea nu a avut probleme in a retine. La cateva minute distanta Surdu a solicitat un alt penalty, dupa ce a cazut destul de usor in careul advers in duel cu acelasi Epaminonda Nicu.

Minutele de final nu au facut cinste fotbalului. Ialomitenii au tras de timp cat au putut, acuzand accidentari la fiecare contact cu adversarul pentru a solicita apoi interventia echipei medicale, lucruri care au adus secunde pretioase Urziceniului, dar si momente care sa deconecteze si sa enerveze adversarii.

Unirea Urziceni: 77. Cernea – 8. Musat, 16. E. Nicu, 24. Maftei, 5. V. Lupu – 6. Muzac (9. Bâtfoi ’90) – 22. Semedo, 10. Paduretu, 15. Todoran, 20. Tosca (7. Vaduva ’85)- 14. Rusescu. Antrenor: Octavian Grigore.

Steaua: 12. Tatarusanu – 3. Emeghara, 22. Galamaz, 23. Geraldo, 14. Latovlevici – 20. Angelov (32. Apostol ’68), 5. Brandan – 11. Onofras (9. Kapetanos ’59), 28. B. Stancu, 8. Radut – 17. Bilasco (24. Surdu ’73). Antrenor: Ilie Dumitrescu.

Cartonase galbene: Emeghara ’50, Kapetanos ’90.

Posted on 11/09/2010, in Fotbal, Liga 1, Steaua, Unirea Urziceni and tagged , , , . Bookmark the permalink. 2 comentarii.