Cassio aduce victoria Rapidului cu CFR

Rapid a castigat fara emotii partida cu CFR Cluj de pe teren propriu, scorul final 2-0 fiind realizat prin reusitele lui Cassio Vargas. Diferenta de scor este una prea mica fata de realitatea din teren, unde giulestenii au dominat autoritar o echipa in inferioritate numerica. De la CFR au fost eliminati Emmanuel Kone in minutul 42 si Bastos in minutul 64, ambii pentru cumul de cartonase galbene.

Cu o atmosfera superba in tribune, creata de suporterii giulesteni, Rapidul a primit vizita celor de la CFR Cluj, in ceea ce a devenit deja „derby-ul feroviarilor”. La fel ca atmosfera exploziva din tribune, jocul a fost si el unul alert, disputat in viteza, cu multe faze rapide de atac.

Rapidul a aratat mai multa incisivitate in joc, trupa lui Sumudica fiind mai prezenta in ofensiva in jumatatea adversa de teren, unde a presat in continuu careul clujenilor. Roman si Raduta au fost cei mai periculosi jucatori ai gazdelor in prima repriza, insa suturile celor doi s-au oprit majoritatea in blocajul adversarilor sau nu si-au atins tinta.

Exasperat de ratarile elevilor sai, Sumudica l-a scos pe Raduta din teren dupa 35 de minute de joc, in locul sau intrand Cassio Vargas. Pana atunci, insa, Bastos a semnat prima mare ocazie a meciului, sutul sau cu pamantul de la peste 35 de metri trecand putin peste poarta lui Stancioiu. Tot la cativa centimetri peste poarta a trecut si torpila lui Spadacio din minutul 28.

Finalul primei reprize a fost extrem de tensionat. Dupa aproape 40 de minute in care jocul s-a desfasurat sub semnul fair-playului, ultimele minute dinaintea pauzei au adus o multe faulturi dure, in urma carora au venit si cartonasele galbene. Emmanuel Kone a primit doua avertismente din partea lui Augustus Constantin in doar doua minute si a lasat CFR in inferioritate numerica pentru restul meciului.

Sumudica a fortat atacul dupa pauza, cand l-a inlocuit pe Grigore cu Sorin Frunza, un jucator cu profil ofensiv. Iar miscarile antrenorului giulestean s-au dovedit inspirate, in minutul 58 Rapid deschizand scorul. Dupa cateva faze de atac initiate de Frunza, Cassio a scapat de marcaj in fata portii, unde a fost gasit de o pasa inalta din marginea careului, mingea fiind trimisa cu capul in plasa, fara sanse pentru Stancioiu.

CFR a mai primit o lovitura dureroasa in minutul 64. Dupa ce a vazut un galben pentru un hent stupid inainte de pauza, Rafael Bastos a mai primit un avertisment in urma unui fault inutil si prostesc la Bornescu, fiind eliminat si el de Augustus Constantin.

Putea fi 2-0 pentru Rapid in minutul 67, cand Cassio a fost aproape de dubla. Insa sutul sau a fost parat in extremis de Stancioiu, mingea a sarit la Marcos Antonio care a reluat in plasa, dar golul nu a fost validat, fundasul fiind in offside in momentul sutului lui Cassio.

Finalul de meci a fost unul chiar linistit, desi Rapid avea in plus doi jucatori pe teren. Trupa lui Sumudica a oprit surprinzator turatia motoarelor, preferand un joc de asteptare in locul unuia ofensiv, desi giulestenii au fost prezenti in permanenta in jumatatea adversa. De cealalta parte, campioana Romaniei a cazut total dupa eliminarea lui Bastos, dupa ce ca pe tot parcursul meciului nu i-a iesit mai nimic in joc.

Prelungirile meciului au facut din Cassio noul idol din Giulesti, brazilianul reusind dubla in minutul 91.

Rapid: 33. Bornescu – 2. Rui Duarte, 4. M. Antonio, 23. M. Constantin, 19. Bozovici – 14. M. Roman, 15. Lazar, 8. N. Grigore (11. Frunza ’46), 7. Cesinha (20. Grigorie ’76) – 9. Raduta (99. Cassio ’35), 30. Spadacio. Antrenor: Marius Sumudica.

CFR Cluj: 44. Stancioiu – 4. Panin (30. Ramon ’79), 20. Cadu, 13. Piccolo, 66. Edimar – 6. Muresan – 28. E. Kone 11. T. Costa (15. Alcantara ’75), 16. Bastos, 19. Culio – 99. Sforzini (85. Bud ’83). Antrenor: Andrea Mandorlini.

Cartonase galbene: M. Constantin ’45, Lazar ’63, Roman ’88 / Sforzini ’37, E. Kone 40 si 42, Bastos ’44 si ’63, Costa 63,

Cartonase rosii: E. Kone ’42 si Bastos ’63.

Arbitri: Augustus Constantin (central) – Cristian Nica, Aurel Onita (asistenti) – Dragos Istrate (rezerva).

Posted on 11/09/2010, in CFR Cluj, Fotbal, Liga 1, Rapid, Sporturi regionale and tagged , , , . Bookmark the permalink. 2 comentarii.