U Cluj la a patra victorie consecutiva

Universitatea Cluj s-a impus pe teren propriu cu 2-1 in fata Gloriei Bistrita, dupa un meci frumos, cu multe faze de poarta. Claudiu Niculescu a deschis scorul pentru U in prima repriza, Ribeiro Moraes a egalat in startul partii secunde, pentru ca Habib Balde sa marcheze golul victoriei clujene. Gloria a avut o bara pe minutele de final, cand clujenii au ramas in inferioritate numerica, dupa ce Adrian Pit a vazut doua cartonase galbene in doar sapte minute.

Despartite de doar un punct in clasament, pe pozitiile 7 respectiv 8, U Cluj si Gloria Bistrita s-au intalnit pe stadionul Cetate din Alba Iulia, noua casa a sepcilor rosii.

Meciul a fost unul extrem de disputat, cu un joc alert, pe contre, cele doua combatante avand perioade alternante in care s-au aflat la conducerea ostilitatilor. Prima mare ocazie a apartinut gazdelor, Claudiu Niculescu trimitand cu dreptul din interiorul careului sub transversala, insa interventia lui Albut a facut ca scorul sa ramana neschimbat.

La nici zece minute distanta a venit randul oaspetilor sa ameninte serios poarta adversa, Ribeiro Moraes primind o pasa excelenta printre doi clujeni, dupa care a ramas singur in careu cu portarul, insa a tras in graba direct in Matache. Minutul 20 a adus o alta ocazie a Bistritei, Ciprian Petre sutand din apropiere la coltul scurt, pentru ca portarul clujenilor sa scoate de langa bara.

Celalalt Moraes al Bistritei, Bruno, a trecut si el pe langa deschiderea scorului in minutul 26, sutul sau din careu, dupa o iesire gresita a lui Matache pe sub centrare, trecand pe langa poarta gazdelor. Replica clujenilor a venit de la Delgado, fostul jucator al vasluiului incercandu-l pe Albut cu un sut cu pamantul, insa portarul Gloriei n-a putu fi invins.

Pana la urma, scorul a fost deschis de Claudiu Niculescu, cu aproape cinci minute inainte de pauza. Fostul atacant dinamovist a reluat perfect cu capul sub transversala o centrare din lovitura libera executata de un alt fost caine rosu, Gabriel Bostina.

De doar sase minute din repriza secunda a avut nevoie Gloria Bistrita petru a reveni pe tabela. Golul a sosit tot in urma unei faze fixe, insa de aceasta data n-a mai fost nevoie de centrare, Ribeiro Moraes trimitand mingea peste zid direct in vinclul portii lui Matache.

Universitatea s-a reinstalat la conducerea scorului in minutul 69, dupa o lovitura de colt executata de pe dreapta de Bostina. Centrarea a fost reluata cu capul de Niculescu, Albut a reusit sa intervina, insa a scapat mingea in fata, iar Habib Balde a profitat si a reluat in plasa din careul mic, marcand astfel primul sau gol in Liga 1.

Egalarea putea fi reusita de Gloria cu 10 minute inainte de final, dupa o faza de mare spectacol, in care, dupa un triunghi de pase intre Ribeiro Moraes, Coroian si Predescu, cel din urma a trimis mingea in bara din dreapta, ratand una dintre cele mai mari ocazii ale meciului. O alta bara a bistritenilor a fost „reusita” de Tudose dupa cateva minute, dar la propria poarta, o centrare lobata a lui Delgado fiind deviata de Tudose in bara din stanga.

Universitatea Cluj a jucat ultimele minute in inferioritate numerica, Adrian Pit fiind eliminat pentru cumul de cartonase galbene in minutul 88, desi intrase in teren in locul lui Lemnaru abia in minutul 81. In cele sapte minute petrecute in teren mijlocasul revenit la U Cluj a primit doua cartonase galbene, primul pentru simulare, iar al doilea pentru un fault cu piciorul sus la Marginean.

Universitatea Cluj: 1. Matache – 18. Ungurusan, 25. D. Munteanu (10. Pacurar ’57), 23. Cvirik, 3. Mendy – 16. Delgado (2. Buhus ’86), 24. Balde, 28. V. Gheorghe, 22. Bostina – 9. Niculescu, 27. Lemnaru (14. Pit ’81). Antrenor: Marian Pana.

Gloria Bistrita: 22. Albut – 3. Tudose, 4. V. Nastate, 27. Szukala, 5. Velcovici (28. Bawab ’72) – 30. Bajenaru (7. Coroian ’64), 16. Marginean – 25. Predescu, 10. J. Moraes, 2. C. Petre – 9. B. Moraes (15. Nalati ’46). Antrenor: Laurentiu Reghecampf.

Cartonase galbene: Lemnaru ’34, Ungurusan ’42, Mendy ’50, Pit ’86, ’89, Bostina ’90 / Marginean ’45, V. Nastase ’81, C. Petre 90+1.

Cartonas rosu: Adrian Pit ’89.

Arbitri: Cristian Balaj (centru) – Sebastian Gheorghe, Ovidiu Artene (asistenti) – Marian Bordean (rezerva)

Posted on 10/09/2010, in Fotbal, Gloria Bistrita, Liga 1, Sporturi regionale, U Cluj and tagged , , , . Bookmark the permalink. 2 comentarii.