Gloria Bistrita, la al doilea succes

Gloria Bistrita a castigat cu 3-1 partida de pe teren propriu cu FCM Tg. Mures, golurile gazdelor fiind marcate de Bajenaru, Moraes si Szukala. Pentru Tg. Mures a inscris Dan Matei, oaspetii avand si o bara prin Florin Dan.

Cu doar o victorie obtinuta in acest sezon, Gloria Bistrita a inceput meciul in forta, cautand a doua victorie din acest an in fata unei nou-promovate, FCM Tg. Mures. Partida a fost dominata in mare parte de bistriteni, care au declansat atacurile inca din primele minute.

Muresenii n-au rezistat decat 10 minute fara gol la Bistrita, Bajenaru deschizand scorul cu un sut in forta pe jos, din afara careului. Predescu putea face 2-0 pentru Gloria dupa doar 5 minute, insa Danalache a intervenit senzational si a scos de sub transversala.

Replica oaspetilor a venit abia in minutul 21, cand Didy l-a pus la grea incercare pe Albut, cu un sut din afara careului, insa portarul gazdelor a fost pe faza si a scos in lateral, indepartand pericolul.

Bistrita a reluat ofensiva insistenta si in minutele urmatoare, Bajenaru si apoi Moraes au fost aproape de a inscrie, proimul cu un sut violent de la 25 de metri care a trecut milimetric pe langa poarta, pentru ca al doilea sa incerce un lob spectaculos care nu si-a atins insa tinta.

Ce n-au mai reusit bistritenii, au izbutit oaspetii, Dan Matei restabilind egalitatea pe tabela cu o lovitura imparabila de cap din interiorul careului. Insa Moraes si-a reparat greseala de mai devrema si in minutul 38 a facut 2-1 pentru Gloria, dupa ce a executat perfect o lovitura libera de la 20 de metri.

Partea secunda a meciului nu a inceput inainte ca antrenorul celor de la Tg. Mures, Remus Vlad, sa-l trimita intre buturi pe Stetca in locul lui Danalache. Partida a continuat insa sa fie dominata de gazde, care si-au mai trecut in cont cateva ocazii prin Andrei Muresan sau Ciprian Petre. Si oaspetii au creat ceva emotii la poarta adversa, la sutul lui Didy din minutul 62, dar mai ales la bara lui Florin Dan din minutul 66, cand mijlocasul a trimis in transversala din faza fixa.

Scorul final a fost stabilit in ultimele minute ale jocului de Szukala, care a reluat imparabil sub transversala o centrare de pe partea dreapta, pentru a consfinti al doilea succes al lui Laurentiu Reghecampf.

Gloria Bistrita: 22. Albut – 3. Tudose, 27. Szukala, 4. V. Nastase, 5. Velcovici – 16. R. Marginean, 6. A. Muresan – 25. Predescu (28. Bawab ’78), 24. G. Ene (2. C. Petre ’36), 30. Bajenaru (15. Nalati ’75) – 10. Moraes. Antrenor: Laurentiu Reghecampf.

FCM Târgu Mures: 12. Danalache (30. Stetca ’46) – 23. D. Matei, 3. Balau, 80. Donadoni, 32. Topici – 18. Bitis (25. Vagner ’79), 10. Casquero, 19. Fl. Dan, 17. D. Roman – 9. Vancea, 29. Didi (15. Edu ’75). Antrenor: Adrian Falub.

Cartonase galbene: A. Muresan ’64, Tudose ’69, Nalati ’77 / Didi ’51, Donadoni ’89.

Arbitri: Mugurel Draganescu (central) – Zoltan Szekely, Florin Stanescu (asistenti) – Gabriel Mocean (rezerva).

Observatori: Mircea Dancu, Marian Dorobantu.

Posted on 30/08/2010, in FCM Tg. Mures, Fotbal, Gloria Bistrita, Liga 1, Sporturi regionale and tagged , , , . Bookmark the permalink. 1 comentariu.

1. Gloria Bistrita. O echipa veche in liga 1 comparabila cu vechimea in viata a lui tata Jean. Se zbate si ea pentru a ramane in elita fotbalului romanesc. Daca se poate spune asa.
    De cand a trecut Sumudica pe acolo, se pare ca le-a lasat echipa. Sa vedem cat tine. Mai ales cand l-o vinde pe Moraes.