CFR s-a impus acasa cu Pandurii

CFR Cluj a castigat partida de pe teren propriu cu Pandurii Tg. Jiu, una dominata in mare parte de clujeni, care au avut insa emotii pe final. Emmanuel Kone a deschis scorul, Alcantara a majorat diferenta in prima repriza, pentru ca Voiculet sa reduca scorul in minutele de final.

Nici 20 de minute nu a rezistat lanterna rosie a clasamentului, Pandurii Tg. Jiu in Gruia, in fata unei echipe disperate a clujenilor in cautare de puncte pentru a-si repara imaginea de campioana si a scapa de pe rusinosul loc 11. Dupa un start de meci destul de echilibrat, in care Pandurii a pus cateva probleme in preajma careului advers, clujenii si-au impus treptat jocul si s-au instalat la conducerea ostilitatilor in teren, dar si pe tabela.

Emmanuel Kone a deschis scorul in minutul 18, dupa o lovitura de colt a clujenilor la care Matei a ratat respingerea centrarii, ivorianul inscriind al doilea sau gol in Liga 1, dupa ce primul fusese marcat in etapa a treia in esecul cu FC Timisoara.

Gorjenii n-au inteles nimic din greselile facute la primul gol si n-au tratat cu seriozitate nici cornerul gazdelor din minutul 23, cand o centrare din partea stanga a ajuns fara prea mari probleme la Alcantara, acesta a preluat si a majorat diferenta de pe tabela in favoarea ardelenilor.

Prima repriza nu s-a incheiat inainte ca atacantul brazilian al CFR-ului sa mai creeze o mare ocazie de gol pentru gazde, sutul lui Basots, dupa o actiune personala de toata frumusetea, fiind parat cu un reflex de senzatie al lui MArius Popa.

Clujenii s-au pastrat la fel de periculosi la fazele fixe si in repriza secunda. Gabi Muresan putea face 3-0 in minutul 51, tot in urma unui corner, insa lovitura de cap a fundasului a trecut peste poarta. Minutul 68 putea aduce al treilea gol al clujenilor, insa Popa a scos in extremis o minge respinsa gresit de Pintilii, care putea inscrie un autogol de senzatie.

Cristi Bud s-a evidentiat si el cu un sfert de ora inainte de final, tot cu o ratare. Atacantul clujenilor a primit in marginea careului o pasa de exceptie de pe dreapta, a preluat si a intrat in careu, insa a trimis cu dreptul peste poarta, fata in fata cu Popa.

Spre final, clujenii au cedat initiativa, obligati si de atacurile din ce in ce mai disperate ale gorjenilor. In minutul 84 Gabi Muresan trebuia sa vada al doilea cartonas galben si, implicit, pe cel rosu, insa Balaci l-a iertat pe fundasul gazdelor. Dupa doar un minut, Hidisan, abia intrat in teren, l-a pacalit pe Tony in careul clujenilor si a fost faultat, Balaci aratand punctul cu var. Voiculet a executat cu siguranta penalty-ul chiar pe centrul portii si a redus din diferenta. Insa timpul scurt ramas pana la final, n-a mai permis gorjenilor sa egaleze, desi acestia au atacat in disperare in prelungiri.

CFR Cluj: 44. Stancioiu – 2. Tony, 13. Picollo, 15. Alcantara, 66. Edimar – 6. Muresan, 22. Hora (8. Kivuvu ’63), 19. Culio, 16. Bastos (18. Peralta ’77) – 28. E. Kone – 85. Bud. Antrenor: Andrea Mandorlini.

Pandurii Târgu Jiu: 12. M. Popa – 2. Matei, 21. Chiriches, 5. Pintilii, 29. Grecu – 7. Bacila (30. I. Iordache ’70), 28. Menassel, 14. Voiculet, 8. Orac (10. Hidisan ’83) – 20. Stromajer, 23. Ad. Iordache (9. Apostu ’30). Antrenor: Ionut Badea.

Cartonase galbene: Muresan ’77, Alcantara ’87, Tony ’88

Arbitri: Marian Balaci – Dragos Iliescu, Marius Nicoara – Paul Unimatan

Observator: Laszlo Sajtos, Cornel Cacoveanu.