Dinamo a castigat in ultima secunda cu Astra

Astra Ploiesti a pierdut dramatic partida de pe teren propriu cu Dinamo, fiind invinsa cu 2-1, dupa ce a condus cu 1-0, in urma golului marcat de Raymond Lukacs in prima repriza. N’Doye a egalat in minutul 78, Adrian Cristea aducand victoria in ultimul minut.

Astra a presat surprinzator inca din startul meciului, trupa lui Stoichita incercand sa ia prin surprindere o defensiva parca visatoare a dinamovistilor. Jocul a fost foarte dinamic, in mare parte echilibrat, ambele echipe atacand continuu prin faze rapide de joc.

Scorul a fost deschis in minutul 33, de Raymond Lukacs, care a reluat in plasa din cativa metri o pasa de pe stanga trimisa excelent de Viorel Dinu, acesta fiind si scorul de la pauza intalnirii.

Repriza a doua a reprezentat o fuga nebuna a dinamovistilor dupa golul egalizator. Insa ploiestenii nu s-au lasat usor si au blocat excelent culoarele spre poarta lui Ebede, stopand din timp atacurile adverse. In acelasi timp, Astra a incercat de fiecare data cand a reusit sa profite pe contraatac, cum s-a intamplat si in minutul 64, cand Lukacs a fost gasit extrem de liber in careul advers, dar lovitura sa de cap a trecut pe langa poarta.

Dupa doua minute a venit si replica echipei din Stefan cel Mare, cand Djakaridja Kone a ratat din pozitie ideala, sutul sau din centrul careului trecand alaturi. Pana la urma, presiunea tot mai crescanda a cainilor si-a aratat foloasele in minutul 77, cand Alexandru Deaconu a indicat punctul cu var in urma unui hent comis de ploiesteni in careu. N’Doye a executat cu siguranta si a restabilit egalitatea pe tabela.

Cu trecerea timpului, Astra a pierdut tot mai mult din forte si viteza, dand astfel ocazia dinamovistilor sa domine finalul de meci. N’Doye putea duce pe Dinamo in avantaj in minutul 80, insa a luftat incredibil singur cu portarul. Adrian Cristea putea inscrie si el dupa cinci minute, insa lovitura sa de ca p a trecut putin peste poarta. Apoi tot N’Doye a creat emotii la poarta adversa cu o torpila de la mare distanta, insa Ebede a fost la post si a retinut sutul puternic al dinamovistului.

De ratat pe final, au ratat si ploiestenii. Fatai l-a pus la grea incercare pe Curca in minutul 82 cu un sut de la distanta, pentru ca acelasi jucator transferat de la FArul Constanta sa suteze in prelungiri milimetric pe langa bara din dreapta a lui Dinamo.

Cand mai erau cateva secunde pana la fluierul de final, Torje a profitat de o iesire gresita la offside a ploiestenilor, a scapat singur cu Ebede, l-a fentat cu o pasa spre Adrian Cristea, care a trimis nestingherit in poarta goala.

Astra Ploiesti: 12. Ebede – 2. Matel, 4. Mihalache, 5. Rohat, 17. V. Sandu – 18. Stratila (7. Paulinho ’67), 11. Bornosuzov, 8. Takayuki, 23. V. Dinu – 15. Mihalcea (21. Fatai ’70), 25. Lukacs (10. Cl. Tudor ’80). Antrenor: Mihai Stoichita.

Dinamo Bucuresti: 1. G. Curca – 27. Homei, 25. Scarlatache, 4. Moti (30. Garat ’65), 3. Pulhac – 26. Margaritescu (29. N’Doye ’72), 5. D. Kone – 22. Torje, 20. Ad. Cristea, 19. L. Ganea – 9. M. Niculae (7. C. Munteanu ’65). Antrenor: Ioan Andone.

Cartonase galbene: Lukacs ’48, Rohat ’72, Ebede ’90+4 / Margaritescu ’56, Torje ’69.

Arbitri: Alexandru Deaconu (central) – Sebastian Gheorghe, Mihai Artene (asistenti) – Ionel Ivan (rezerva).

Observatori: Romeo Pascu, Stan Prodan.

La partida de la Ploiesti au asistat aproximativ 4.000 de spectatori, dintre care 200 de fani dinamovisti.

Posted on 26/07/2010, in Astra Ploiesti, Dinamo, Fotbal, Liga 1 and tagged , , , . Bookmark the permalink. 1 comentariu.

1. Atra e o echipa de talie mijlocie. Dinamo, de talie mijlocie mare.
    Meciul ar fi fost mai frumos daca s-ar fi terminat la egalitate. Mai ales ca nici Andone nu s-a suparat. El singur a spus-o.