Spania este noua campioana mondiala

Spania a castigat in premiera campionatul mondial dupa ce a invins Olanda in finala din Africa de Sud, scor 1-0, singurul gol al meciului fiind inscris de Iniesta in a doua repriza de prelungiri. Olanda a evoluat in inferioritate numerica din minutul 109, Heitinga fiind eliminat pentru cumul de cartonase galbene. Spania a ajuns pentru prima oara intr-o finala de Cupa Mondiala si a castigat-o.

Inceputul de meci a apartinut Spaniei, Furia Roja incercand sa-si surprinda adversara printr-un presing sufocant inca din primele minute. Astfel au aparut si primele ocazii de gol, Sergio Ramos semnand prima mare ratare chiar in minutul 5, cand mingea trimisa de el din cativa metri a fost parata salvator de Stekelenburg.

Spania a prins si mai mult curaj, iar in minutul 12 acelasi Ramos a trecut din nou pe langa deschiderea scorului, dupa o faza personala in care a depasit in dribling trei adversari si a tras in diagonala, insa mingea a fost respinsa din fata portii. Cornerul ce a urmat a adus inca o ocazie in contul ibericilor, avandu-l pe David Villa la finalizare, lovitura acestuia de cap oprindu-se in plasa laterala.

Abia de la jumatatea primei reprize a reusit Olanda sa echilibreze jocul in zona mediana, actiunile initiate de Sneijder si Robben pe cele doua benzi, aducand un pericol tot mai accentuat in careul lui Casillas. Insa cea mai mare ocazie de gol a Olandei a venit dintr-o faza total neintentionata. In minutul 34, Van Persie a intors cu fair-play din propria jumatate o minge in careul Spaniei, insa a tras prea tare si Casillas a fost aproape sa scape mingea in plasa, respingand cu varful degetelor mingea pe langa vinclu. De aceea, si lovitura de colt ce a urmat a fost tratata cu superficialitate de olandezi, care nu au dorit sa profite nemeritat din aceasta faza ciudata.

Prima repriza s-a incheiat fara gol, nu inainte ca Olanda sa mai bifeze o mare ratare la sutul lui Robben din marginea careului, respins in ultimul moment de Casillas de la radacina barei din dreapta. Prima repriza a finalei s-a remarcat mai mult prin numarul mare de faulturi dure, ceea ce a dus si la un numar mare de avertismente, englezul Howard Webb nefacand economie la cartonase galbene. Au fost aratate doua cartonase galbene pentru Spania si trei pentru Olanda, unul dintre acestea fiind acordat cu indulgenta, De Jong meritand chiar rosu pentru faultul criminal la Xabi Alonso din minutul 29.

Partea a doua a intalnirii a debutat cu o alta ocazie de gol a ibericilor, trupa lui del Bosque lucrand excelent o faza fixa. Centrarea din corner a ajuns la Puyol, acesta a prelungit superb cu capul pentru Capdevila, care insa a luftat incredibil din pozitie foarte buna.

Replica olandezilor a venit in minutul 63. Sneijder a profitat de o faza confuza la mijlocul terenului si a trimis genial cu capul pentru Robben care a scapat singur pe contraatac. Apararea spaniola a fost prinsa pe picior gresit, dar nu si Casillas care a scos cu piciorul fenomenal sutul lui Robben din pozitie de unu la unu.

Meciul a prins un ritm din ce in ce mai alert odata cu trecerea timpului, ambele echipe incercand sa puna o presiune tot mai accentuata. In minutul 70 a venit randul Spaniei sa-si mai treaca in cont inca o ratare de zile mari, de aceasta data proaspatul intrat in teren Navas fiind aproape de gol. Insa sutul sau din pasa lui Villa a fost blocat la sacrificiu de Heitinga in fata portii.

Vicente del Bosque si-a mai pus inca o data mainile in cap la o alta ratare a Spaniei dupa doar 8 minute, cand Sergio Ramos a fost gasit excelent nemarcat in careul advers de o centrare din corner, insa lovitura sa de cap a trecut uluitor peste poarta lui Stekelenburg.

Intrarea in ultimele 10 minute ale timpului regulamentar a provocat accelerarea atacurilor, mai ales din partea Spaniei, care a dominat autoritar pret de minute bune ostilitatile. Olanda a fost tinuta in preajma propriului careu, nereusind sa iasa din propria jumatate. Dar si cand a gasit un culoar de contraatac, Robben s-a dovedit aproape letal, doar interventia lui Casillas la picioarele atacantului impiedicand golul.

Eforturile disperate ale spaniolilor de a inscrie in minutele de final s-au dovedit fara succes si meciul a intrat in prelungiri. Acestea au debutat cu o faza confuza in careul olandez, in aceeasi faza Iniesta si apoi Xavi cazand in suprafata de pedeapsa, ultimul dupa un fault al lui Heitinga, insa Howard Webb nu s-a induplecat sa indice punctul cu var.

Avalansa ofensiva a Spaniei a continuat, in minutul 95 Stekelenburg respingand cu un reflex de zile mari un sut al lui Fabregas, scapat pe contraatac, pentru ca dintr-o faza similara, cateva minute mai tarziu, Navas sa nimereasca plasa laterala a portii Olandei.

Sansele lui David Villa de a deveni golgheterul absolut al competitiei au fost anulate de selectionerul Spaniei, del Bosque inlocuindu-l la pauza dintre reprizele de prelungiri cu Fernando Torres.

Echilibrul meciului, cel numeric, s-a rupt in minutul 109, cand John Heitinga a vazut al doilea cartonas galben si implicit pe cel rosu, dupa ce l-a agatat din spate pe Iniesta, scapat pe contraatac. Cateva minute mai tarziu, Olanda putea sa mai piarda inca un jucator, daca arbitrul i-ar fi acordat al doilea galben si lui Robben, care a continuat cu tupeu o faza desi fusese semnalizat in offside.

Pana la urma, golul victoriei a venit in minutul 117. Navas a scapat in viteza pe dreapta, minge a ajuns in stanga la Torres care a centrat perfect in careu pentru Iniesta. Acesta a preluat si a sutat cu sete la coltul lung, invingandu-l pe Stekelenburg.

Posted on 12/07/2010, in CM 2010, Fotbal and tagged , , , . Bookmark the permalink. 1 comentariu.

1. Campioana mondiala pe greseli de arbitraj! Sa fac ceva pe jocul lor care numai a fotbal nu seamana. Am plans ca Olanda a pierdut. Pai nu am dreptate? Trei finale, toate ratate? Fotbalul e un joc fara Dumnezeu…