Neputincioasa Franta cere mila arbitrilor

Franta a terminat la egalitate, scor 0-0, prima sa partida de la mondialul african, disputata impotriva celeilalte favorite a Grupei A, Uruguay. Meciul a fost unul slab, lesinat pe alocuri, si fara realizari prea multe, Franta nereusind sa invinga nici macar cand avea un om in plus pe teren. Ba a mai si cersit aiurea un penalty.

Faza s-a petrecut in minutele de final ale meciului, cand Thierry Henry, intrat in teren mult dupa pauza ca un salvator al „cocosilor”, a patruns in careul advers si a sutat cu stangul intr-un adversar, mingea atingand mana lipita de corp a lui Mauricio Victorino.

Henry a cerut vehement acordarea unui penalty, insa arbitrul japonez a lasat corect jocul sa continue, nefiind impresionat de lamentarile atacantului francez, care nu a aratat mai nimic in cele 20 de minute cat a jucat.

Posted on 14/06/2010, in CM 2010, Fotbal and tagged , , , , . Bookmark the permalink. 2 comentarii.

1. Francezii au inceput sa joace tipic socialist…Multa palavrageala, putina munca…
    In ultimul meu articol de pe blog scriu despre un ritual pakistanez in care se invoca mila crocodililor…E si asta o treaba :P…

2. Franta nu ar fi meritat sa joace la aceasta editie a mondialelor. Asa ca sa nu va mirati daca o sa obtina rezultate sub renume.