Spania-Polonia – joc, set, meci

Spania a maturat pur si simplu cu Polonia in ultimul amical dinaintea Campionatului Mondial, trupa lui del Bosque castigand cu un incredibil 6-0, fiecare gol fiind marcat de un alt jucator spaniol. Au inscris pe rand: David Villa, David Silva, Xabi Alonso, Cesc Fabregas, Fernando Torres si Pedro.

Considerata principala favorita la castigarea trofeului mondial, Spania a facut instructie pe teren propriu cu reprezentativa Poloniei, intr-un meci amical disputat la Murcia cu tribunele pline.

Trupa lui Vicente del Bosque a dominat partida inca de la fluierul de start, actiunile nenumarate de atac ale ibericilor aducand un spectacol fotbalistic superb pe stadionul de la Murcia, in fata unei echipe a Poloniei, care, desi s-a aparat in continuu, nu a reusit sa stopeze tavalugul ofensiv al spaniolilor.

Golul nu s-a lasat prea mult asteptat, iar in minutul 12 golgheterul minune al Spaniei, David Villa, a reusit deschiderea scorului cu un sut sec din careul mic, dupa o pasa de exceptie de pe partea stanga de la Iniesta.

Tot Iniesta a stat si la baza celui de-al doilea gol,venit dupa doar doua minute, acesta inaltand inteligent o minge peste fundasii adversi pana la Xavi, care a pasat simplu in careul gol la David Silva, acesta marcand fara probleme pentru 2-0.

Pana la pauza, Spania a dominat copios, timp in care Polonia a reusit o singura data sa-l puna la incercare pe Iker Casillas, care a intervenit superb in minutul 26 la un sut trimis de Peszko.

Repriza secunda a debutat, cum altfel, decat cu un gol al ibericilor. Alonso a facut 3-0 pe tabela dupa o faza fixa de pe dreapta, executata pana in centru la el, sutul in forta pe jos fiind eviat de polonezi in poarta. Doar 7 minute au trecut si scorul a devenit 4-0 in favoarea Spaniei, Fabregas marcand din pasa lui Alonso.

Sarabanda de goluri ale spaniolilor nu s-a oprit aici, Fernando Torres, trimitand si el mingea intre ate la doar 10 minute dupa ce a intrat pe teren in locul lui David Villa. Minutul 81 a adus golul „de set” pentru Spania, Pedro marcand si el pentru un 6-0 fara drept de replica.

Posted on 09/06/2010, in CM 2010, Fotbal and tagged , , , , , . Bookmark the permalink. 1 comentariu.

1. Imi place fotbalul adevarat. Iar fotbalul adevarat nu poate fi jucat decat de Spania si Brazilia. Poate or mai fi si altele, dar nu prea cred.
    Dupa umila mea parere Cupa Mondiala va fi cucerita de Spania sau de Brazilia. Ele sunt favoritele mele, dar numai Dumnezeu stie ce va fi. Vorba vine.