Victorie istorica a Unirii Alba Iulia cu Steaua

Pe stadionul Cetate din Alba Iulia, in fata unor tribune pline, Unirea a invins pe Steaua cu 2-1, dupa un meci foarte disputat. Rade Veljovic a deschis scorul, Arman Karamian a egalat, pentru ca Florin Dan sa inscrie golul victoriei in repriza a doua.

Dupa infrangerea surprinzatoare a celor de la CFR Cluj la Ploiesti, Steaua s-a dus la Alba Iulia pentru a obtine o victorie care sa o mentina in lupta pentru titlu. Meciul a fost unul cu miza si pentru gazde, ardelenii sperand intr-o minune pentru a se mentine in primul esalon.

Meciul a fost unul pe viata si pe moarte, cele doua echipe angajandu-se inca din strart intr-o lupta nebuna in zona mediana pentru minge. In prima faza castigatori ai luptei au iesit ardelenii, care au deschis scorul in minutul 24, prin Rade Veljovic.

Acesta a inscris in urma unei faze senzationale in care s-a luptat singur in careul advers cu cinci stelisti, marcand pana la urma chiar si tras de tricou din spate.

Insa chiar daca au avut mai multa incisivitate si o posesie mai buna, cei din Alba Iulia s-au trezit egalati cu cateva minute inainte de pauza. Ionut Balan a pierdut incredibil o minge in propria jumatate, Arman Karamian a profitat de greseala adversarului si a ramas singur cu Rotaru, pe care l-a invins cu un sut sec din interiorul careului.

In prelungirile primei reprize, Adrian Olah si-a trecut in cont o ratare uriasa, acesta sutand mult peste poarta din cativa metri, dupa ce a primit o pasa excelenta de pe stanga, care l-a gasit singur in dreapta careului.

A doua repriza si-a pastrat ritmul bun si jocul tensionat. Atat Unirea, cat si Steaua au trecut de mai multe ori pe langa gol, meciul ramanand echilibrat.

Ros-albastrii au avut mai multe ocazii de a inscrie si de a trece in avantaj, insa ardelenii au produs din nou surpriza in minutul 83, cand Florin Dan l-a invins pe Zapata din lovitura libera, in urma unei executii de exceptie.

Unirea Alba Iulia: 38. Rotaru – 17. I. Balan, 13. Poverlovici (3. Galiassi ’25), 2. Vujadinovici, 23. Bucurica – 20. A. Olah, 5. Dâlbea, 19. Fl. Dan, 14. C. Cristea (11. Enzo Bruno ’63), – 24. Veljovici, 33. N. Jovanovici (7. Stanciu ’70). Antrenor: Blaz Sliskovici.

Steaua Bucuresti: 1. Zapata – 4. Golanski, 5. Jelev, 17. Baciu, 18. P. Marin – 16. Nicolita (14. Toja ’81), 8. Ov. Petre, 19. Plesan (10. Cr. Tanase ’57), 11. Arm. Karamian (9. Kapetanos ’64) – 28. Stancu, 24. Surdu. Antrenor: Mihai Stoichita.

Posted on 02/05/2010, in Fotbal, Liga 1, Steaua and tagged , , . Bookmark the permalink. Lasă un comentariu.