Remiza nebuna in Ghencea

Steaua si Timisoara au terminat la egalitate, scor 3-3, partida din Ghencea, un meci foarte spectaculos cu multe rasturnari de situatie. Golanski a deschis scorul, Cocis a egalat,  Kapetanos a inscris apoi din penalty, pentru ca la 3 minute Contra sa egaleze tot din penalty. Acelasi Contra a dus Timisoara in avantaj in minutul 88, Jelev egaland in prelungiri.

Dupa umilinta din Giulesti cu Rapid, Steaua a vrut sa demonstreze ca rezultatul dezastruos din derby-ul etapei trecute a fost doar un accident si a inceput cu mult avant meciul de pe teren propriu cu Timisoara.

Banatenii s-au dovedit neputinciosi in fata presingului sufocant al ros-albastrilor, care au avut ocazie dupa ocazie la poarta unui excelent portar, Pedro Taborda.

Prima mare ocazie de gol a venit din capul lui Kapetanos, in minutul 5, mingea trimisa de atacantul grec din centrarea lui Golanski fiind respinsa in extremis de Taborda din plonjon.

Replica oaspetilor a venit imedita, la faza urmatoare Zapata iesind in evidenta cu o interventie in fata lui Goga, care scapase pe contraatac de langa Parpas.

Dupa alte cateva minute a venit si cea mai mare ocazie de gol a primei reprize, Golanski trimitand in bara din dreapta la un sut-centrare care i-a prins nepregatiti pe banateni. Cornerul ce a urmat a adus inca o ocazie pentru Steaua, de aceasta data Plesan trimitand cu capul din apropiere la mica distanta de bara.

Nicolita putea surprinde de doua ori pe contraatac, insa de fiecare data Taborda a iesit in marginea careului si a degajat din fata mijlocasului stelist. Minutul 24 a adus inca o ratare a gazdelor, Kapetanos luandu-l al tinta pe Taborda, dupa o faza superba creata de Bogdan Stancu.

Pana la urma gheata s-a spart in minutul 33. Arman Karamian a scos usor o lovitura libera pe stanga, Nicolita a centrat, mingea a fost deviata la Golanski, iar polonezul a sutat frumos cu stangul de la bara a doua.

Timisoara a iesit cu o cu totul alta atitudine de la vestiare. Semnalul de alarma l-a tras Bonfim, in primul minut al reprizei secunde, pentru ca in minutul 48 banatenii sa reuseasca egalarea. Plesan a gresit o pasa simpla in zona mediana, oaspetii au profitat imediat si l-au lansat pe Cocis pe contraatac, iar acesta, ramas singur cu Zapata, a inscris cu un sut in diagonala.

Jocul s-a echilibrat la jumatatea reprizei, perioada cu un fotbal pe contre si presinguri sustinute, dar fara realizari importante la cele doua porti. Stoichita a facut modificari in dispozitiv si i-a trimis in teren pe Surdu si Artiom Karamian, cel din urma fiind acela care a obtinut penalty-ul pentru Steaua in minutul 79. Kapetanos a inscris cu un sut pe centrul portii, si si-a dus echipa in avantaj.

Dar zambetul victoriei steliste a fost sters rapid de pe fata ros-albastrilor, Bonfim obtinand un alt penalty, dupa un fault al lui Parpas. Cosmin Contra a inscris cu siguranta de la punctul cu var si a egalat din nou situatia pe tabela. Dupa trei minute insa, meciul a luat o alta intorsatura, Cosmin Contra reusind dubla in minutul 88, dupa ce mingea trimisa de el din lovitura libera a fost deviata de zid.

In prelungiri, Steaua a presat nebuneste in cautarea egalarii pe care a reusit-o in al treilea minut prin Jivko Jelev, acesta marcand dupa ce Taborda a respins o lovitura de cap a grecului Kapetanos.

Posted on 25/04/2010, in FC Timisoara, Fotbal, Liga 1, Steaua and tagged , , , . Bookmark the permalink. 1 comentariu.