Rapid si-a batut joc de Steaua in derby

Rapidul a dat recital de goluri in Giulesti, administrandu-i Stelei nu mai putin de 5 goluri, patru dintre ele fiind marcate in prima repriza, terminata cu 4-1 dupa ce Kapetanos a marcat din penalty (15′). Pentru Rapid au inscris pe rand Ionita (7′ si 17′), Cesinha (22′), Constantin (32′) si Helder (75′).

Intr-o atmosfera incendiara creata de suporterii rapidisti in tribune, Rapid si Steaua au aratat un adevarat spectacol fotbalistic in teren.

Giulestenii au inceput mai bine meciul si au si deschis scorul in minutul 7 prin Alexandru Ionita, care a reluat imparabil cu capul o centrare de la Bozovic.
Rapidistii au ramas in ofensiva si au presat insistent careul ros-albastrilor, insa stelistii s-au aparat cu indarjire.

Minutul 15 a adus golul egalizator al Stelei. Nicolita a primit o pasa excelenta in careu de la Petre Marin, a pasat frumos pentru Kapetanos, care a fost agatat din spate de Marius Constantin si Avram a acordat penalty pentru Steaua, transformat tot de atacantul grec.

Insa rezultatul n-a rezistat pe tabela decat 2 minute, Alexandru Ionita reusind dubla in minutul 17 cu un sut din cativa metri dupa o pasa foarte buna de la Cesinha, care a profitat de dezorganizarea apararii steliste.

Minutul 19 putea aduce din nou egalarea, insa torpila lui Cristi Tanase de pe stanga a trecut la mica distanta de poarta. Un minut mai tarziu, Marius Avram i-a iertat pe rapidisti de o eliminare dupa ce nu a aratat cartonasul rosu pentru Sapunaru la o intrare criminala cu talpa la Tanase. Arbitrul n-a dat nici macar cartonas galben.

Avalansa de goluri insa a continuat. In minutul 22 Carlos Cesinha a marcat pentru 3-1, dupa ce a scapat singur cu Tatarusanu, l-a lobat pe portarul Stelei si a inscris in poarta goala. Iar dupa putin peste 10 minute, Marius Constantin a dus scorul la un incredibil 4-1 din penalty, dupa ce Emeghara l-a faultat in careu pe Grigorie.

In repriza secunda, Rapidul a facut usor pasul inapoi, desi dezorganizarea din apararea Stelei le putea da sansa elevilor lui Andone sa ia cu asalt careul lui Tatarusanu. In schimb, posesia a fost mai mult a Stelei, dar ros-albastrii au reusit cu greu sa penetreze apararea bine organizata a giulestenilor.

Acestia si-au permis chiar in unele momente sa paseze prelungit in propria jumatate doar pentru a le da posibilitatea suporterilor sa scandeze „Ole-uri” la fiecare atingere de balon. Rapidul a preferat sa stea la cutie si sa iasa periculos pe contraatac, de doua ori Cesinha si apoi Spadacio fiind foarte aproape de a marca.

Pana la urma inevitabilul s-a produs in minutul 73, cand Helder Ferreira a inscris  pentru un incredibil 5-1. Spadacio centrase initial din corner, mingea a fost respinsa de stelisti la Bozovic in marginea careului. Acesta a sutat violent pe jos in bara din stanga, mingea a sarit in dreapta la Helder care a trimis in plasa fara niciun efort.

Schimbarea facuta de Stoichita in minutul 81, a aratat ca intreaga asezare a Stelei a fost facuta la intamplare. Cel mai incisiv jucator al Stelei si totodata golgheterul echipei, Pantelis Kapetanos a fost inlocuit cu Romeo Surdu, fiind pastrat insa in teren Bogdan Stancu, jucator care s-a vazut in doar trei faze pe toata durata meciului.

Posted on 18/04/2010, in Fotbal, Liga 1, Rapid, Steaua and tagged , , , . Bookmark the permalink. Lasă un comentariu.