Dinamo a clacat la Bistrita

Gloria Bistrita a terminat victorioasa, scor 3-2, meciul de pe teren propriu cu Dinamo in etapa 28 a Ligii1. Bistritenii au reusit sa revina de fiecare data pe tabela dupa ce dinamovistii au marcat. Niculescu a deschis scorul, Moraes a egalat, Andrei Cristea a dus din nou pe Dinamo in avantaj, dar Vali Nastase a egalat din nou in finalul primei reprize. In ultimele minute ale meciului Gloria a reusit golul victoriei in urma unei faze extrem de confuze.

Cu o atmosfera incendiara in vestiar si un intreg scandal dezvoltat cu fiecare zi care a trecut de la semifinala de Cupa cu CFR Cluj, Dinamo s-a prezentat la Bistrita pentru meciul de campionat cu Gloria cu un lot subtirel.

Cu toate acestea, cainii rosii au reusit sa se adune psihic si sa controleze in mare parte jocul la mijlocul terenului, profitand de siguranta exagerata a gazdelor pe jocul propriu.

Dupa cateva actiuni bune de atac ale dinamovistilor, in minutul 12 a venit si deschiderea scorului, Claudiu Niculescu reusind sa marcheze fara prea mari emotii, dupa ce a fost gasit nepermis de liber in stanga careului de o pasa de la Marius Niculae.

Avantajul oaspetilor a tinut insa putin peste 10 minute, Moraes restabilind egalitatea pe tabela in minutul 23. Ciprian Petre a sutat de la distanta de pe stanga, Cristi Munteanu a respins in extremis in partea opusa pana la Hora, sutul acestuia a fost si el respins la Moraes, care a inscris cu jumatate de poarta goala in fata.

Minutul 32 a adus al doilea gol al celor de la Dinamo. Mai intai Sebastian Coltescu a acordat usor penalty pentru Dinamo la un duel ciudat intre Torje si Latovlevic in careul Gloriei. Andrei Cristea a executat in stanga, Albut a ghicit coltul, insa nu a reusit sa si respinga si Dinamo s-a instalat iar la coducere.

Asta doar pana la ultima faza a primei reprize, cand Bistrita a egalat din nou. Bajenaru a centrat destul de slab din lovitura libera de pe dreapta, mingea a depasit intreg grupul de jucatori din careu si a ajuns la Vali Nastase, scapat din marcaj la bara a doua, care a marcat cu un sut printre picioarele lui Munteanu.

Cu doua minute inainte de expirarea timpului regulamentar, Gloria a reusit golul victoriei in urma unei faze confuze. Bajenaru a centrat de pe partea dreapta, mingea a fost deviata de un dinamovist in stanga careului, de unde a fost trimisa cu capul spre poarta. Trei dinamovisti au incercat sa scoata de pe linia portii, insa mingea a fost trimisa de Moraes in Molinero din care a intrat in poarta.

Posted on 17/04/2010, in Dinamo, Fotbal, Gloria Bistrita, Liga 1, Sporturi regionale and tagged , , , . Bookmark the permalink. Lasă un comentariu.