Pandurii-Steaua, zero goluri – zero fotbal

Steaua a scos un punct in delpasarea de la Tg. Jiu dupa ce a terminat la egalitate, scor 0-0, partida cu Pandurii. Gorjenii au dominatjocul in ambele reprize, insa n-au reusit sa puna in pericol poarta Stelei. Ovidiu Petre a fost eliminat de la Steaua si Jaka Stromajer de la Pandurii, arbitrul acordand nu mai putin de 12 cartonase galbene intr-un meci in care plictiseala a atins cote maxime.

Partida dintre Pandurii si Steaua de la Tg. Jiu poate fi catalogata cu usurinta ca una fara istoric, meciul fiind de-a dreptul plictisitor, mai ales in prima repriza. Cele doua echipe n-au dorit deloc sa riste in defensiva, astfel ca spatiile spre cele doua porti au fost greu de gasit.

Gorjenii au dominat partida la capitolul posesie, avand mingea mai mult in atacurile prelungite in jumatatea de teren a Stelei, insa ocaziile de gol au lipsit cu desavarsire.

Iesirile pe atac ale ros-albastrilor au fost si ele sortite esecului, actiunile initiate de Nicolita sau Szekely gasindu-i rar in ofensiva pe Kapetanos sau Stancu.

Nici partea secunda a meciului n-a fost cu mult mai animata. Gorjenii si-au continuat dominarea sterila in terenul oaspetilor, dar fara a periclita poarta lui Tatarusanu.

Abia din minutul 63 jocul a prins putina viata, dupa ce gazdele au profitat de superioritatea numerica, provocata de eliminarea lui Ovidiu Petre pentru un fault dur, si au presat mai insistent careul stelistilor.

Vazand ca elevii sai nu misca in front deloc, Stoichita a luat masuri bizare pentru a-si mobiliza jucatorii. Dupa ce ca inainte de eliminarea lui Petre il inlocuise pe Szekely cu Toja, „Lippi” l-a scos din teren si pe Bogdan Stancu, dar si pe Banel Nicolita, trimitandu-i in lupta surda pe Arman Karamian si Romeo Surdu.

Egalitatea numerica s-a restabilit cu un minut inainte de terminarea timpului regulamentar de joc. Jaka Stromajer a cazut usor la un contact cu Parpas in careul Stelei si a primit al doilea cartonas galben pentru simulare, fiind eliminat de Georgian Ionescu.

Pandurii Târgu Jiu: 1. R. Stanca – 14. Popete, 18. Martinovici, 4. Chibulcutean, 6. Cardoso – 17. Nalati (20. Stromajer ’68), 16. Ad. Rusu, 8. D. Orac, 27. Vranjes (10. Hidisan ’62) – 25. Tremonti (21. Kamara ’88), 23. Raskovici. Antrenor: Sorin Cârtu.

Steaua: 12. Tatarusanu – 4. Golanski, 2. Parpas, 5. Jelev, 3. Emeghara – 7. Szekely (14. Toja ’54), 8. Ov. Petre, 10. Tanase, 16. Nicolita (24. Surdu ’78) – 28. Stancu (11. Arm. Karamyan ’69), 9. Kapetanos. Antrenor: Mihai Stoichita

Posted on 27/03/2010, in Fotbal, Liga 1, Pandurii Tg. Jiu, Steaua and tagged , , , . Bookmark the permalink. Lasă un comentariu.