Craiova a facut spectacol cu Iasiul

Universitatea Craiova a castigat cu 2-1 meciul cu Poli Iasi, disputat la Severin, o partida de o calitate superioara, cu foarte multe ocazii de gol si faze spectaculoase create de olteni. Iliev a deschis scorul pentru gazde, Straton a egalat in minutul 85, iar Prepelita a adus victoria oltenilor in minutul 89.

Craiova a facut spectacol cu Poli Iasi pe stadionul din Severin, cei aproape 9.000 de spectatori fiind incantati de jocul oltenilor, dar si exasperati de ratarile cu nemiluita ale jucatorilor Universitatii.

Mihai si Florin Costea, Gangioveanu, Dina sau Prepelita si-au creat ocazii clare de gol, cat pentru un sezon intreg, insa mingea a refuzat sa intre in plasa.

In minutul 41, Alexandru Deaconu a refuzat inexplicabil sa acorde un penalty clar pentru Craiova, dupa ce portarul Branet i-a luat clar picioarele lui Florin Costea in careul iesenilor in incercarea de a-l deposeda.

De parca ratarile elevilor sai si penalty-ul neacordat nu erau suficiente pentru a crea emotii, Mark Wotte s-a lovit de o alta problema grava in aceeasi faza, Florin Costea fiind accidentat serios la genunchi de interventia portarului moldovenilor si a fost inlocuit de Alexandru Piturca in atacul oltenilor.

Luand modelul celui pe care l-a inlocuit, si Piturca s-a intrecut in ratari si faze spectaculoase alaturi de Dina si Mihai Costea. Pana la urma, deschiderea scorului a venit dupa pauza, in minutul 63 Iliev marcand cu capul din plonjon dupa o centrare din corner de pe partea dreapta.

Dupa alte 10 minute a venit si prima ocazie mare de gol a iesenilor, inexistenti in ofensiva pana in acel moment. Romulus Miclea l-a vazut pe Lung iesit putin din poarta si a trimis din afara careului cu bolta, insa portarul oltenilor a intervenit remarcabil si a scos de sub transversala cu varful degetelor.

Meciul a continuat in careul iesenilor, care a marit numarul ocaziilor de gol prin Mihai Costea si Piturca. Insa, cu patru minute inainte de expirarea timpului regulamentar de joc, iesenii au dat lovitura prin Straton care a inscris golul egalizator cu o lovitura de cap dupa ce s-a inaltat in careu intre fundasii adormiti ai Craiovei.

Oltenii si-au revenit repede dupa golul primit nemeritat si au luat din nou cu asalt careul advers. Golul victoriei a venit in minutul 89 de la Prepelita, la o faza in care Branet a facut singura sa greseala din acest meci, sarind pe sub o minge centrata de pe partea stanga.

Posted on 21/03/2010, in Fotbal, Liga 1, Poli Iasi, U Craiova and tagged , , , . Bookmark the permalink. Lasă un comentariu.