Dinamo a castigat eternul derby

Dinamo a obtinut o victorie categorica in derby-ul campionatului cu Steaua, elevii lui Talnar reusind sa castige nu doar pe tabela ci si pe teren prin dominarea autoritara a jocului. Marius Alexe a deschis scorul in prima repriza si Andrei Cristea a marcat pentru 2-0 in repriza a doua dupa ce Golanski fusese eliminat.

Dinamo si-a res[ectat inca din start statutul de gazda si a luat cu asalt jumatatea de teren adversa, presand in continuu in terenul Stelei si, mai ales, in careul ros-albastrilor.

Prima mare ocazie a meciului a venit, cum era firesc, din partea gazdelor in minutul 5. Adnrei Cristea a centrat pana la Pulhac, acesta a intors pasa la Cristea al carui sut spre coltul lung a trecut la mica distanta de bara din stanga. Inca o ocazie a cainilor a avut loc dupa doar 4 minute, in prim-plan fiind de aceasta data Marius Alexe.

Steaua a incercat sa dea replica prin Kapetanos (17′), dar atacantul grec nu a reusit sa lobeze mingea peste Dolha, dupa o pasa excelenta de la Petre Marin. Dupa doar un minut, Nicolita putea inscrie, insa mijlocasul stelist n-a mai putut ajunge la mingea sutata de Szekely din marginea careului.

Deschiderea scorului a venit putin inainte de minutul 40 al meciului, cand Marius Alexe a trimis perfect cu capul din 7 metri, dupa o pasa tot cu capul de la Niculae. Replica Stelei a venit imediat. Plesan l-a gasit cu o pasa perfecta pe Kapetanos in careu, dar lovitura acestuia de cap a trecut la mica distanta de bara din stanga.

La pauza meciului, Stoichita si-a intarit defensiva atat de fugarita de dinamovisti in prima parte a meciului si l-a trimis in teren pe Eugen Baciu in locul lui Mihaita Plesan. Insa mutarea nu s-a prea vazut in teren, jocul fiind in continuare la discretia alb-rosilor.

In minutul 65, Stoichita a uitat ca a vrut sa-si intareasca apararea si l-a scos din teren pe Petre Marin, desi acesta se descurcase bine in prima repriza, pentru a-l trimite in teren pe Romeo Surdu. Decizia tehnicianului stelist s-a dovedit falimentara dupa doar un minut. Andrei Cristea scapase singur pe contraatac, Golanski l-a ajuns din spate si l-a faultat, stelistul fiind eliminat direct.

Scorul final a fost stabilit de o faza de cascadorii rasului. Baciu a pierdut inexplicabil o minge in preajma propriului careu langa Andrei Cristea, dinamovistul a profitat si a ramas singur cu Zapata, portarul columbian a ratat degajarea si Cristea a inscris cu poarta goala in fata dupa gafa enorma a portarului Stelei.

Posted on 17/03/2010, in Dinamo, Fotbal, Liga 1, Steaua and tagged , , , . Bookmark the permalink. 2 comentarii.

1. A fost o turca. Am urmarit in paralel Barcelona-Stuttgart. Antagonica imagine..