Rapidul s-a impus la Alba Iulia

Rapid a obtinut o victorie importanta in deplasare cu Unirea Alba Iulia,un adversar care nu parea sa aiba pretentii, dar care a dominat teritorial si la posesie partida. Singurul gol al meciului a fost marcat de Ionita in minutul 3, o bijuterie de gol a atacantului rapidist.

Partida Unirii Alba Iulia cu Rapid a inceput practic de la 0-1, Alexandru Ionita marcand in minutul 3 un gol absolut fabulos cu un sut de la aproape 45 de metri, Cernea fiind surprins iesit mult dintre buturi.

Desi parea ca meciul va fi dominat autoritar de giulesteni, ardelenii s-au remontat destul de repede si au inceput sa-si impuna jocul in zona mediana, in timp ce Florin Dan si Cristea au presat in careul Unirii, insa actiunile de atac reusite au fost scazute la numar.

Finalul primei reprize i-a gasit pe rapidisti in transee in propriul careu, doar fluierul lui Cristi Balaj scapand Rapidul de emotii.

La reluare, jocul a devenit mai dur, iar in minutul 50 si-a facut aparitia pe gazon si salvarea dupa ce Ricardo Fernandes a iesit destul de sifonat dintr-un duel aerian cu Jovanovic.

Incidentul a amplificat tensiunea din teren,iar iesirea lui Fernandes cu fata plina de sange din teren n-a ramas fara repercusiuni. Cristi Balaj a reusit cu greu sa tina cartonasele in buzunar, desi faulturile ce au urmat au fost dure. Cu 20 de minute inainte de final si atacantul gazdelor, Calin Cristea, a facut o vizita la salvare, acesta fiind faultat tare de Helder.

Alba Iulia a mai avut cateva ocazii de egalare pe final de meci, prin Ionut Balan si Vitinha, dar Bornescu s-a aratat de neinvins.

Posted on 14/03/2010, in Fotbal, Liga 1, Rapid and tagged , , , . Bookmark the permalink. Lasă un comentariu.