Iasiul scoate un punct la Ploiesti

Astra Plloiesti si Politehnica Iasi au terminat la egalitate, scor 1-1, partida din cadrul etapei 21, ambele goluri ale partidei fiind marcate la interval de doar cateva minute in repriza secunda de Liviu Ganea si Vali Negru.

Partida de la Ploiesti a fost dominata mai mult de gazde, portarul iesenilor, Branet, avand mult de lucru, mai ales in prima repriza, cand a intervenit salvator de mai multe ori la actiunile periculoase de atac ale Astrei.

Nici la cealalta poarta n-a fost liniste totala, insa actiunile ofensive nu au fost la fel de dese. Golurile au venit insa abia dupa pazua. Mai intai Liviu Ganea a deschis scorul pentru Astra in minutul 76, pentru ca iesenii sa egaleze dupa doar 3 minute prin Vali Negru.

Ganea a deschis scorul reluând mingea în poarta din trei metri, dupa un corner de pe dreapta executat de Stan si o prelungire cu capul a lui Oprsal.

În minutul 80, Valentin Negru a egalat, cu un sut din interiorul careului, dupa o pasa de la Bujor.

Astra Ploiesti: 82. Miron – 4. Mihalache, 23. Mendez, 3. Oprsal, 6. Krushowsky – 18. Stratila (11. Gusev ’87), 8. Takayuki, 16. V. Gheorghe (14. Stan ’74), 7. Paulinho – 19. Ganea, 9. Diego Silva. Antrenor: Nicolo Napoli.

Poli Iasi: 1. Branet – 30. Straut, 24. Straton, 21. Mihajlov, 3. Costache – 77. A. Ionescu (23. Ad. Ilie ’73), 5. Onicas – 16. Viveiros (22. Buhusi ’58), 26. V. Negru, 14. Paun – 11. Bujor (18. Miclea ’88). Antrenor: Petre Grigoras.

Cartonase galbene: Mihalache ’50, Oprsal ’89 / Mihajlov ’40, Onicas ’75, Straut ’88.

Arbitri: Robert Dumitru (central) – Dorin Mudura, Stelian Slabu (asistenti) – Cristina Dorcioman (rezerva).

Observatori: Victor Ciocan, Grigore Macavei.

La partida au asistat aproximativ 700 de spectatori.

Posted on 12/03/2010, in Astra Ploiesti, Fotbal, Liga 1, Poli Iasi and tagged , , , . Bookmark the permalink. Lasă un comentariu.