Urziceniul a iesit din Europa

Unirea Urziceni a pierdut cu 3-1 partida retur din saisprezecimile Europa League impotriva celor de la Liverpool, echipa cu care a pierdut si in tur, scor 1-0. Fernandes a deschis scorul pentru Urziceni, Mascherano a egalat, Babel a dus Liverpool in avantaj iar Gerrard a stabilit scorul final.

Cu doar un gol in dezavantaj fata de partida din tur, Unirea Urziceni a pornit in meciul din Ghencea cu un avant care dadea impresia ca ialomitenii sunt siguri pe ei si pe partida decisiva pe care o aveau in fata. Frunza a amplificat curajul Unirii, dupa ce a trecut milimetric pe langa gol in minutul doi al jocului.

Liverpool a anuntat insa prin Gerrard (3′) ca nu a venit la Bucuresti sa se predea si jocul s-a mai linistit. Asta doar pana in minutul 19, cand Bruno Fernandes a reaprins sperantele ialomitenilor. Paduretu a centrat excelent dintr-un corner de pe stanga pana la Fernandes care l-a invins pe Reina cu o lovitura de cap plasata sub transversala.

La doar cateva minute distanta, Urziceniul a suferit prima pierdere, dupa ce Galamaz, stalpul apararii ialomitene, s-a accidentat la un fault provocat tot de el, fiind inlocuit dupa cateva minute de Mehmedovic. Lipsa lui Galamaz s-a vazut in minutul 30, cand apararea Unirii a clacat la o faza de presiune in ofensiva a oaspetilor. Mingea a fost respinsa din careu gresit pe jos, a ajuns la Mascherano a carui torpila din 20 de metri n-a putu fi oprita de Arlauskis.

Readusa cu picioarele pe pamant de reusita englezilor, Unirea Urziceni n-a incetat sa spere ca poate produce minunea. Sutul lui Onofras (36′), centrarea lui Paduretu deviata milimetri pe langa poarta (37′), sutul aceluiasi Paduretu (38′) si o serie de cornere consecutive ale Unirii au reprezentat ocaziile de gol ale Unirii.

Insa visul echipei lui Ronny Levy s-a spulberat in minutul 41, cand Ryan Babel a dus pe Liverpool in avantaj pe tabela cu un gol reusit in urma unei faze confuze, dupa o actiune prelungita si presanta a englezilor.

Repriza secunda a apartinut mai mult oaspetilor. Si asta pentru ca in minutul 57, Steven Gerrard a facut 3-1 pentru Liverpool, pecetluind astfel soarta calificarii Unirii si a unui meci care incepuse atat de bine pentru jucatorii romani.

Ultimul sfert de ora al meciului si-a pierdut din stralucire. Fazele de poarta auy fost tot mai rare, englezii multumindu-se cu o posesie prelungita, in timp ce Unirea Urziceni a incercat in zadar sa provoace pericol in preajma portii adverse, tentativele de contraatac si ofensiva haotica ramanand fara rezultat.

Posted on 25/02/2010, in Europa League, Fotbal, Unirea Urziceni and tagged , , , , . Bookmark the permalink. 1 comentariu.