Inter s-a impus cu Chelsea, dar cu emotii

Inter Milano a castigat partida de pe teren propriu cu Chelsea in optimile Champions League, scor 2-1, insa meciul nu a fost lipsit de probleme de arbitraj. Motta de la Inter trebuia eliminat inca din minutul 10, iar Chelsea a fost privata de un penalty in prima repriza. Milito a deschis scorul in minutul 3, Kalou a egalat, iar Cambiasso a dus Interul in avantaj

Partida a inceput cum nu se poate mai bine pentru Inter, italienii conducand deja pe tabela de marcaj inca din minutul ak treilea al jocului, cand Milito a deschis scorul cu un sut din 10 metri din pasa lui Sneijder.

Dupa marcarea golului, italienii au disparut din joc si nu pentru ca ar fi vrut sa apere avantajul minim atat de devreme, ci petru ca Chelsea a declansat o ofensiva sustinuta care a tinut Interul in propria jumatate pentru minute bune.

Minutul 15 a adus prima mare ocazie de gol a englezilor. Chelsea a beneficiat de o lovitura libera din apropierea careului, mingea a fost sutata violent de Drogba si a nimerit in plin transversala portii lui Cesar, care a scapat cu mari emotii de o faza extrem de periculoasa.

La cateva minute distanta, Cesar a fost pus din nou la incercare de un sut fenomenal al lui Ballack, insa pe masura a fost si interventia portarului la minge. Ballack putea provoca si eliminarea lui Motta in minutul 10, insa arbitrul a acordat doar cartonas galben pentru un picior luat in plina figura de mijlocasul german.

Insistentele in ofensiva ale englezilor s-au dovedit profitabile abia in debutul partii secunde a meciului. La 5 minute dupa pauza, Salomon Kalou a primit o pasa excelenta de la Ivanovic si a sutat de la 18 metri cu forta, Cesar neputand sa retina mingea care a intrat in poarta printre bratele sale.

Doar cinci minute a rezistat egalitatea pe tabela. Desi Chelsea a vrut sa profite de momentul bun si sa forteze un nou gol, italienii si-au revenit rapid si au intrat iar in avantaj in minutul 55 prin reusita lui Cambiasso, care a sutat de doua ori consecutiv pana a inscris, primul sut lovindu-se de un fundas advers.

In minutul 60 Chelsea a primit o noua lovitura. Petr Cech s-a autoaccidentat la o faza banala, facand entorsa la o degajare simpla, faza in care nu a fost presat de adversari, si a fost inlocuit intre buturile engleze de Hillario. Insa acesta nu a avut emotii in poarta, Inter nereusind sa-si creeeze ocazii periculoase pana la final.

Posted on 25/02/2010, in Champions League, Fotbal and tagged , , , , . Bookmark the permalink. 2 comentarii.

1. Tot Chelsea se califica pana la urma!