Gloria Bistrita – Rapid 1-1

Gloria Bistrita si Rapid au terminat la egalitate, scor 1-1, partida din ultima etapa a turului. Scorul a fost deschis de Herea din penalty, Keita egaland in repriza secunda, dupa ce Hora a ratat si el un penalty pentru bistriteni

Cu un public entuziast in tribune, unde si-au facut loc si peste 300 de suporteri rapidisti care au intretinut atmosfera, Gloria Bistrita si Rapid au aratat un joc frumos, cu fotbal pe contre si ocazii la ambele porti.

Prima a venit din partea giulestenilor, la un sut al lui Mugurel Buga, care a trimis in minutul 17 de la 17 metri cu dreptul, insa mingea a sters transversala portii ardelene si a iesit in afara terenului. Tot rapidistii au produs si a doua mare ocazie de gol in minutul 31, pe fondul unei dominari a alb-visiniilor. Herea a prelungit spre coltul lung o cnetrare din corner, insa Fernandes nu a reusit sa impinga mingea in plasa de langa bara.

Deschiderea scorului a venit in minutul 37, dupa ce, cu un minut mai devreme Teodor Craciunescu a acordat prea usor un penalty pentru Rapid la o faza in care Grigorie a comis un hent nesanctionat de arbitru si apoi a  cazut teatral la un duel cu Dinu Sanmartean.

Herea a executat smechereste lovitura de pedeapsa, fentand sutul pentru a-l obliga pe Albut sa sara in partea stanga, rapidistul trimitand apoi cu cal in dreapta, in poarta goala.

Vazand ca atacul echipei sale da rateuri, Halagian a mutat la pauza si l-a introdus pe Keita in locul lui Csaba Borbely. Mutarea s-a dovedit extrem de inspirata pentru bistriteni cateva minute mai tarziu. Mai intai Gloria a ratat o sansa imensa de egalare dupa ce Hora a sutat in bara din penalty, obtinut usor de Coroian la o impingere discreta a lui Marius Constantin.

Tot fundasul Constantin a gresit in apararea Rapidului si in minutul 57, cand a fost depasit cu lejeritate de Keita, care l-a lasat apoi fara replica pe Bornescu cu un sut din 17 metri, cu care a egalat scorul pe tabela.

Putea sa fie chiar 2-1 pentru bistriteni in minutul 66, daca sutul lui Hora, in prima faza, n-ar fi nimerit transversala, pentru ca Bornescu sa respinga incredibil cu piciorul executia pe jos a lui Keita.

Finalul de meci a fost incendiar, cu ocazii de gol la ambele porti. Homei, Ciuca si Neagu au trecut pe langa golul victoriei in ultimele minute pentru bistriteni, iar Raduta si Grigorie au ratat in prelungiri, meciul terminandu-se cu o remiza echitabila de ambele parti.

Posted on 11/12/2009, in Fotbal, Rapid and tagged , , , . Bookmark the permalink. Lasă un comentariu.