Poli Iasi – Gloria Bistrita 0-0

Poli Iasi si Gloria Bistrita au terminat la egalitate, scor 0-0, partida din etapa a 16-a, niciuna dintre echipe nereusind sa inscrie intr-un meci foarte fragmentat si lipsit de faze de poarta.

Ocazia lui Bilba,la cateva secunde de la fluierul de start al meciului, cand atacantul iesean a trimis putin peste poarta din cativa metri, a dat impresia ca partida va fi una extrem de disputata si spectaculoasa. La aceasta impresie a contribuit si ocazia lui Neagu din minutul 6, cand Branet a respins excelent in lateral. Insa a fost doar o iluzie, iesenii si bistritenii practicand un fotbal urat si fragmentat.

Centralul Radu Petrescu a fost nevoit sa fluiere de foarte multe ori, faulturile repetate, pozitiile de offside sau mingile scapate in afara terenului contribuind la aspectul anost al jocului. Nici ocaziile de gol n-au fost numeroase pentru a compensa fotbalul slab calitativ.

Posesia a apartinut mai mult gazdelor, care au creat cateva faze periculoase prin Bujor sau Bilba, insa Albut a inchis bine poarta, chiar si in repriza secunda cand a bolcat in situatie de unu la unu cu Constantin un sut pe care scria gol.

Apropierea finalului de meci a dat semnalul de retragere in trupa Gloriei, bistritenii cedand treptat terenul pentru a putea apara o remiza importanta in deplasare, in timp ce moldovenii au inceput sa domine autoritar jocul, fara sa reuseasca, insa, sa inscrie.

Posted on 08/12/2009, in Fotbal and tagged , , , . Bookmark the permalink. Lasă un comentariu.