Astra Ploiesti – Dinamo 1-1

Desi a marcat de doua ori la Ploiesti, Dinamo a terminat la egalitate cu Astra, scor 1-1. Primul gol a fost marcat de Niculescu in poarta lui Bogdan Miron, iar al doilea de Moti in poarta lui Dolha, autogolul dinamovistului anuland victoria echipei sale.

Cu riscul de a se rupe de plutonul fruntas al clasamentului, Dinamo avea nevoie neaparat de victorie la Ploiesti cu Astra, in ultimul meci al etapei. De cealalta parte, trupa lui Nicolo Napoli, avea si ea nevoie de un rezultat cat mai bun care sa o indeparteze de zona rosie a clasamentului, Astra aflandu-se chiar deasupra liniei retrogradarii.

Meciul a inceput tare de ambele parti. Mai intai ploiestenii au avut o mare ocazie la cateva secunde de la fluierul de start, pentru ca dupa un minut Dinamo sa inregistreze o ratare prin Claudiu Niculescu. Insa meciul n-a continuat in acelasi ritm, gazdele reusind sa inchida bine jocul pentru a nu permite cainilor rosii sa-si creeze oportunitati de a marca.

Abia spre finalul primei reprize acelasi Niculescu a reusit sa ameninte iar serios poarta Astrei, dupa ce portarul Bogdan Miron  a iesit riscant dintre buturi, mingea trimisa peste portar de atacantul dinamovist fiind respinsa de Rohat din fata portii goale.

Partea secunda a adus insa si golurile. Primul a apartinut, conform cursului jocului, dinamovistilor. Gabi Bostina a executat perfect o lovitura libera din coltul dreapta al careului, mingea a fost trimisa la bara a doua de unde Niculescu a trimis simplu cu capul in coltul opus al portii, deschizand scorul in minutul 55.

Avantajul oaspetilor n-a durat decat sapte minute, in minutul 63, scorul de tabela fiind egalat de autogolul lui Cosmin Moti, care in incercarea de a respinge o centrare, a trimis in propria poarta.

Finalul meciului a fost mai degraba anost. Ploiestenii au tinut cat au putut de minge si de timp, iar dinamovistii s-au dovedit incapabili sa mai pericliteze poarta lui Miron.

Posted on 08/12/2009, in Astra Ploiesti, Fotbal and tagged , , , . Bookmark the permalink. 1 comentariu.

1. Dinamo ar fi putut sa castige daca Astra l-ar fi avut in poarta pe Cristi Munteanu si in camp pe cei doi jucatori imprumutati Astrei de Dinamo. Borcea s-a suparat si si-a retras jucatorii imprumutati ploiestenilor. Ca sa vezi caracter. Respect Napoli.