CFR paraseste si ea Europa

CFR Cluj a ratat calificarea in primavara europeana dupa ce a pierdut partida din deplasare cu FC Copenhaga cu 2-0, ambele goluri fiind marcate in prima repriza dominata total de danezi. Repriza secunda a fost mai echilibrata, insa oportunitatile de gol ale celor doua echipe nu s-au concretizat

Clujenii au inceput emotivi inca din primul minut, cand Nuno Claro le-a provocat frisoane colegilor printr-o interventie ezitanta la un sut al danezilor care s-au instalat la carma jocului chiar din start.

Meciul s-a disputat mai mult in jumatatea CFR-ului, unde Copenhaga a presat continuu. Chiar daca Dubarbier sau Kone au incercat sa se apropie periculos de poarta adversa, actiunile de atac ale ardelenilor au fost rare.

In schimb, la cealalta poarta suturile au venit in valuri, Claro reusind cu greu sa faca fata. In minutul 24 a fost salvat de bara, cand sutul lui Pospech cu dreptul din 16 metri in diagonala s-a lovit de bara din stanga.

Nu acelasi noroc l-au avut elevii lui Andrea Mandorlini in minutul 37, cand Vingaard a deschis scorul dupa o faza personala in marginea careului in care a pacalit cinci fundasi clujeni, l-a intors si pe Culio si a tras pe jos la coltul scurt, portarul sarind tarziu la minge.

Tot tarziu a vazut mingea nonu Claro si in minutul 42, cand N’Doye a executat perfect o lovitura libera oferita dupa un fault al lui Cadu. Mingea sutata cu efect de N’Doye a trecut usor prin grupul de jucatori din careu si a intrat in plasa.

Vazand ca echipa sa este dominata autoritar, Mandorlini a mutat la pauza prin introducerea lui Deac in locul lui Traore. Jocul ardelenilor s-a imbunatatit simtitor si Kone a avut  o prima ocazie la doua minute de la reluarea meciului, lovitura sa de cap din centrul careului trecand pe langa poarta.

Dupa alte trei minute acelasi Yssouf Kone a bifat o noua ratare, mingea sutata de Culio in forta de la marginea careului fiind deviata subtil de Kone la mica distanta de transversala. A urmat replica gazdelor, una mult mai periculoasa dupa ce N’Doye a trimis incredibil alaturi cu capul din doar 5 metri.

Desi CFR parea ca are resursele necesare pentru a echilibra jocul, Mandorlini a decis sa-l scoata din teren pe Kone in minutul 79, atacantul fiind inlocuit cu mijlocasul Emil Dica.

Schimbarea n-a adus nimic benefic in jocul CFR-ului, finalul de meci apartinand tot gazdelor la fel cum a fost pe intreaga sa perioada.

FC Copenhaga: 21. Wiland – 2. Pospech, 25. Jorgensen, 5. Laursen, 17. Wendt – 8. Kvist, 13. Hutchinson, 4. Norregaard (16. Kristensen ’80), 20. Vingaard (3. Jensen ’90) – 10. Gronkjaer (7. Almeida ’72), 14. D. N’Doye. Antrenor: Stale Solbakken.

CFR Cluj: 1. Nuno Claro – 2. Tony, 20. Cadu, 3. Cabrera, 4. Panin – 19. Culio, 25. A. Leao (99. Nei ’67), 31. Dani, 7. Dubarbier – 17. Y. Kone (30. Dica ’79), 9. Traore (77. Deac ’46). Antrenor: Andrea Mandorlini.

Posted on 04/12/2009, in Fotbal and tagged , , . Bookmark the permalink. 8 comentarii.

1. Dulceata, obisnuieste-te sa inchei facand cunoscut scorul final, marcatoriii si eventual numele arbitrilor si tara de provenienta. Altfel pacat de o cronica atat de detaliata. Apropo, cat a fost scorul?

• Nu vrei sa scriu scorul final la inceputul fiecarui paragraf?

Daca la un articol nu citesti primul paragraf, de fapt, prima fraza, dupa ce-l mai citesti? Sau in lumea ta scorul final se pune la final, pentru ca asa-i zice numele. Si marcatorii ii afli din articol, daca te intereseaza sa-i afli.

Altfel as fi scris un articol

„Copenhaga-CFR Cluj 2-0 punct
      Vingaard 1-0 punct
      N’Doye 2-0 punct”

2. Tanti Irina, e adevarat ca n-am citi inceputul, dar un cronicar tipicar aminteste scorul final in finalul cronicii sale, marcatorii si minutele in care s-a marcat. As spune ca isi face meseria cat se poate de corect. Poate ca pe domnul cititor il intereseaza doar partea finala a cronicii, de fapt ceea ce ramane dupa terminarea unui meci. OK?

Apropo, OK = In razboiul civil din SUA dupa fiecare batalie se afisau numarul ranitilor si numarul mortilor.
    Cand armata nu avea pierderi se afisa „0 killed” (0 morti) de acolo provine expresia O.K.

Stiu ca morti nu au existat, dar accidentati (raniti) e posibil sa fi fost.

Scumpo.

• As vrea sa scrii ca aici, unde finalul cronicii meciului Craiova-Steaua a aratat exact asa cum ti-am sugerat:

” Universitatea Craiova: 21. Lung jr. – 32. Badoi, 7. Gaman, 6. D. Stoica, 27. Rose – 30. Prepelita (20. Dina ’85), 2. Barboianu, 8. Soava, 25. Firtulescu (77. Wobay ’60) – 10. Fl. Costea. 9. M. Costea (11. V. Badea ’77). Antrenor: Eugen Neagoe.

Steaua: 1. Zapata – 4. Golanski (17. Baciu ’57), 24. Ghionea, 5. Rada, 18. P. Marin – 7 Szekely, 14. Toja (8. Ov. Petre ’64), 22. Plesan, 16. Nicolita – 11. Surdu (6. Tanase ’83), 9. Kapetanos. Antrenor: Mihai Stoichita.

Cartonase galbene: Gaman ’36, Firtulescu ’55, Barboianu ’67, Prepelita ’76, Wobay ’90 / Golanski ’43, Plesan ’68.

Partida a fost arbitrata de o brigada formata din Robert Dumitru (central), Zoltan Szekely si Dorin Mudura (asistenti), Zoltan Erdei (rezerva). Observatori au fost Ioan Igna si Emeric Dembrovski.

La partida de la Craiova au asistat aproximativ 15.000 de spectatori, intre care s-au aflat si circa o suta de fani ai Stelei.”

E o cronica completa aparuta in Onlinesport.ro As dori sa stiu cine a scris acea cronica pentru a-l felicita. 😛

• In primul rand, datele de final sunt adaugate de un alt redactor dupa postarea cronicii.

In al doilea rand poate imi indici si mie unde anume apare scorul in ceea ce ai scris tu aici. Sau poate imi areti o cronica a unui „cronicar tipicar” care sa aiba la finalul cronicii scorul final.

• OK Irinuca, fa cum crezi ca e bine. Dar am o rugaminte, scoate naibii avatarul ala pentru ca sunt cititori care nu sunt anti ce e scris acolo si ii jignesti. Si s-ar putea sa fie mai multi decat l-au votat pe Base. Si sa-i pierzi. Banuiesc ca vrei sa fii citita de cat mai multa lume. De ce ti-i faci dusmani. Pune-ti eventual avatarul care te infatisa in toata splendoarea.