Timisoara pierde onorabil cu Ajax

Timisoara a rezistat eroic cu doi oameni in minus in fata celor de la Ajax Amsterdam si a pierdut doar cu 2-1 meciul, la pauza scorul fiind egal. Goga a marcat pentru banateni iar Suarez si Pantelic au inscris pentru oaspeti. Bonfim si apoi Pantilimon au fost eliminati in repriza secunda cand olandezii au ratat doua penalty-uri prin Suarez

Cu selectionerul nationalei Razvan Lucescu in tribune, Timisoara a intalnit pe teren propriu o forta a fotbalului european, liderul grupei A din Europa League, Ajax Amsterdam.

Insa elevii lui Ioan Ovidiu Sabau nu s-au aratat impresionati de renumele adversarilor si au fortat atacul inca de la primul fluier al centralului italian. Bucur a patruns in minutul 2 in careul advers si, intampinat de trei adversari, a intors mingea la Goga, care cu un sut pe jos a gasit culoarul norocos pe sub portarul Stekelenburg, aducand deschiderea scorului.

Bucuria timisorenilor n-a tinut decat pana in minutul 8, cand Suarez a patruns ca prin branz printre fundasii banateni, a intors din fenta un adversar si a marcat cu un sut plasat la coltul scurt. La cateva minute distanta Pantelic putea duce pe Ajax in avantaj.

Jocul s-a mutat la cealalta poarta, unde Goga a fost aproape de dubla, dupa ce Stekelenburg respinsese o centrare a lui Karamian, insa sutul marcatorului primului gol se loveste de un adversar aflat in fata portii.

Pantilimon a fost din greu incercat de suturile olandezilor, Suarez fiind principala arma a trupei lui Martin Jol, patrunderile acestuia provocand mereu pericol in careul echipei de pe Bega.

Dupa o minge trimisa pe langa poarta de Bourceanu (27′) din lovitura libera, urmatoarea mare ocazie a Timisoarei a venit in minutul 33, cand acelasi Bourceanu a patruns execelent in careul advers, l-a gasit pe Karamian nemarcat in centru, insa sutul acestuia a fost parat spectaculos de Stekelenburg.

Prima repriza s-a incheiat cu o ratare a lui Magera, care a sutat foarte periculos din lovitura libera, dar nu si pe spatiul portii, mingea ocolind de putin bara din stanga. Daca prima parte a intalnirii a fost cat de cat echilibrata, timisorenii reusind sa tina cu succes piept avalansei de suturi a olandezilor, partea secunda a adus dezastrul pe Dan Paltinisanu.

Pantelic a inscris pentru 2-1 la cateva secunde de la reluarea meciului, pentru ca in minutul 50 Eder Bonfim sa fie eliminat dupa un fault in careu, fundasul vazand prea usor cartonasul rosu. Insa norocul timisorenilor a stat in Pantilimon care a blocat excelent sutul lui Suarez de la punctul cu var.

De parca jocul cu un om in minus n-ar fi fost suficient pentru formatia banateana, putin dupa minutul 60 eroul Pantilimon a devenit demon, vazand si el cartonasul rosu in urma unui fault la Suarez in marginea careului. Bucur a fost sacrificat surprinzator de Sabau, in locul sau intrand Taborda intre buturile portii timisorene.

Norocul timisorenilor si-a mai aratat inca o data fata, cel care a avut de suferit fiind tot Suarez, aflat la a doua ratare a unui penalty in acest meci, spre bucuria suporterilor care au scandat numele lui Taborda si Pantilimon.

Din acest moment meciul s-a disputat la o singura poarta, mai ales ca Sabau l-a scos si pe Goga din teren, intarind uimitor defensiva, desi echipa sa era condusa. Doar Parks a ramas izolat intre fundasii oaspetilor, fara sa reuseasca prea multe in jumatatea adversa.

In schimb, la celalata poarta ocaziile s-au tinut lant, olandezii avand chiar si doua bare, ambele prin Sulejmani. Parca pentru a aprecia eroismul cu care s-au aparat timisorenii, jucatorii lui Ajax n-au mai fortat in ultimele minute, preferand sa paseze mingea in zona mediana minute bune pana la final.

Posted on 03/12/2009, in Fotbal and tagged , , . Bookmark the permalink. 1 comentariu.

1. Onorabil? Ca scor dar la joc batavii au mictionat pe ei. 2-1, doua penalty-uri ratate si doua bare. Daca ar fi intrat toate ar fi fost 6-1. 6-1 cu liderul campionatului ligii 1 pe Dan Paltinisanu! E de rasul curcilor. Lasati-va de fotbal,incercati altceva. De pilda ţurca.