Steaua paraseste cu capul plecat Europa

Steaua a terminat la egalitate cu Seriff Tiraspol, 1-1, miercuri seara, in grupele Ligii Europa. O bara a dus Steaua aproape de a deschide scorul, insa moldovenii au marcat primii, pe final de meci. Toja a egalat printr-un gol frumos, insa insuficient. Echipa lui Stoichita nu a obtinut nici o victorie din cele cinci partide jucate in grupe si a iesit din calculele calificarii pentru 16-imile de finala ale Ligii Europa.

Cap de serie la tragerea la sorti a Ligii Europa, Steaua a mers in Moldova pentru intalnirea cu Sheriff Tiraspol de pe ultima pozitie a grupei. Seriff avea un avans de 4 puncte  inaintea ros-albastrilor in clasamentul grupei.

Victoria era un lucru absolut necesar pentru elevii lui Mihai Stoichita, tehnicianul din Ghencea trimitand in teren o echipa ofensiva pe sistem 3-4-3 cu Tanase, Surdu si Stancu in avanposturi. Titularizarea lui Tanase a parut ciudata, tinand cont ca mijlocasul a avut o evolutie slaba in ultimul meci din campionat cu Vaslui, in timp ce Pantelis Kapetanos a fost lasat pe banca.

Tot cu trei atacanti a inceput meciul si Leonid Kuchuk, insa asezarea moldovenilor a fost mai incisiva si mai productiva, Balima facand ravagii pe partea stanga a defensivei steliste.

Problemele pentru Steaua au inceput inca din minutul 6, cand Szekely a fost faultat tare de un adversar. Urmarile accidentarii s-au vazut in teren, mai ales ca ros-albastrii au insistat cu atacurile pe partea lui Szekely, care in minutul 20 a fost inlocuit de Stoichita cu Petre Marin.

Prima actiune mai periculoasa de atac a Stelei s-a vazut abia dupa prima jumatate de ora de joc, Ionut Rada trimitand primul sut amenintator spre poarta adversa, dupa ce tot el recuperase mingea la mijlocul terenului.

Dupa un joc foarte inchis si tacticizat de ambele parti, meciul s-a inviorat chiar inainte de pauza. Prima faza a apartinut celor din Tiraspol, dupa ce Balima l-a gasit pe Volkov singur in careu, insa Zapata si-a dovedit calitatile si a intervenit salvator.

Stelistii au dat replica la faza imediat urmatoare, cand Banel Nicolita a trimis prima sa centrare buna de pe partea stanga pana la Stancu, dar lovitura acestuia de cap a trecut la cativa centimetri de bara din stanga.

Startul partii secunde a gasit o echipa a Stelei mai activa in ofensiva, dinamizarea atacului ros-albastru datorandu-se si intrarii lui Kapetanos in locul lui Stancu in minutul 54.

La fel ca in finalul primei parti, cele doua echipe si-au impartit succesiv marile ocazii de gol. Si acum tot moldovenii au dat startul, acelasi Balima pasand superb la Fransa in careu, insa Zapata s-a intins cu un ultim efort si a agatat mingea inainte sa ajunga la atacantul advers.

Replica a venit imediat din partea Stelei. Lovitura de cap a lui Surdu a fost scoasa incredibil de Namasco, mingea a ajuns cu noroc la Kapetanos insa lobul acestuia peste portarul advers a intalnit transversala portii celor de la Sheriff.

Jocul s-a deschis, disputandu-se pe contre in viteza, fazele succedandu-se cu repeziciune de la o poarta la cealalta. Daca in careul Stelei Zapata a intervenit de cateva ori salvator, la cealalta poarta suturile elevilor lui Stoichita au provocat emotii, insa au trecut pe langa.

Cand mai erau doar sapte minute din timpul regulamentar de joc, Diedhiou a inscris un gol caraghios, la care a contribuit din plin Zapata, sutul slab al jucatorului moldovenilor fiind scapat inexplicabil printre maini de portarul columbian.

Stelistii n-au renuntat insa la lupta si atacurile lor furibunde s-au soldat cu golul egalizator in minutul 87, cand Namasco a respins hazardat o centrare, mingea a sarit la Toja care si-a pus toata forta in sut si a tras din stanga careului in plasa.

Minutele de prelungiri au fost dramatice, ambele echipe cautand cu disperare golul victoriei. Un contraatac supranumeric al gazdelor putea aduce fericirea la Tiraspol, insa Petre Marin a faultat cu riscul unei eliminari si a salvat onoarea Stelei.

Serif Tiraspol: 1. Namasco – 24. Mamah, 5. Tarknisvili, 2. Da Costa, 22. Rodriguez – 17. Rouamba, 10. Erohin, 18. Arbanas – 14. Balima, 9. Franca (88. Kuciuk ’88), 3. Volkov (21. Diedhiou ’77). Antrenor: Leonid Kuciuk.

Steaua: 1. Zapata – 17. E. Baciu, 24. Ghionea, 5. I. Rada – 16. Nicolita, 26. Bicfalvi, 14. Toja, 7. Szekely (18. P. Marin ’20) – 11. Surdu, 28. B. Stancu (9. Kapetanos ’52), 6. C. Tanase (19. A. Ionescu ’66). Antrenor Mihai Stoichita.

Cartonase galbene: Rouamba ’69, Rodrigues ’81 / Bicfalvi ’27

Arbitri: Tommy Skjerven (central) – Erik Raestad, Kim Thomas Haglund (asistenti) – Kjetil Saelen (rezerva) – Brage Sandmoen, Ken Henry Johnsen (arbitri aditionali, toti din Norvegia).

Posted on 03/12/2009, in Fotbal, Steaua and tagged , , . Bookmark the permalink. 2 comentarii.

1. Steaua lui peste! A lui Becali, Argaţeală si Stoichiţă. Trei oameni care nu au ce cauta in fotbalul mare din Romania. Niste incompetenti. Ti-ai irosit timpul de pomana pentru a scrie acest articol. Nu meritau. Dar ai facut-o pentru ca esti stelista.

2. Astazi vor pierde si Dinamo si CFR. Fotbalul de doi bani din Romania. Paszkani ar trebui sa se lase pentru ca nu mai pupa niciun titlu. Poate vreo Cupa. Care e egala cu zero. Probabil ca trebuie insa sa spele ceva murdar. Eventual bani.
    Irina, de ce esti anti PSD? Eu votez cu Geoana. Tu nu doresti schimbarea? Esti multumita de viata pe care o traiesti? Incearca sa judeci putin, stiu ca poti, inainte de a pune stampila.